Всеки метър, който изминавате, причинява стрес на вашите крайници. Краката ви могат да се справят с тежестта на тялото, както и с допълнителен „багаж“, но при твърде голям стрес тяхната функция може да излезе извън контрол. Когато се придвижвате, скачате и се приземявате по твърди повърхности, например по време на бягане, скачане на въже или играейки спорт; когато носите обувки, които дразнят чувствителните тъкани, може да изпитате неприятната болка в петата. Това е най-често срещаният проблем, засягащ стъпалата и глезените.
Болката в петата е често срещан симптом, който може да има много възможни причини и ние ще разгледаме най-разпространените от тях. Въпреки че болката в петата понякога се причинява от системно (общо за тялото) заболяване, като ревматоиден артрит или подагра, обикновено това е локално състояние, което засяга само стъпалото.
Какво трябва да знаете за болката в петата
Болката в петата е едно от най-честите оплаквания на пациенти със заболявания на стъпалата и глезените. Болковото усещане обикновено се появява в долната повърхност на стъпалото, наречена плантарна повърхност или в задната повърхност на петата.
Докато болезнените състояния на петата може да не се деактивират или да причинят силна болка, те обикновено са достатъчно неприятни, за да ограничат дейности като ходене, ставане или бягане. За съжаление, лечението за премахване на болезнени състояния на петата може да отнеме много време и усилия, но всичко зависи от индивидуалното състояние и особености.
Има много потенциални причини, вариращи от състояния, които засягат самата кост на петата, като натъртване или фрактура, до състояния, които засягат структури в близост до нея, като плантарен фасциит или ахилесов тендинит. Болката може да бъде пулсираща и причиняваща тъпо постоянно усещане, пробождаща и инвалидизираща в зависимост от това какво стои зад нея и от колко време.
Някои от многото причини за болка в петата могат да включват:
- Необичаен стил на ходене (походка)
- Затлъстяване
- Лошо изработени обувки
- Стоене, бягане или скачане на твърди повърхности
- Нараняване на петата, като стресови фрактури
- Бурсит
- Неврома (уголемяване на нервите)
- Някои болести, включително диабет и артрит
Няколко състояния могат да причинят болка в краката и петата. Те са описани по-долу, както и техните симптоми и възможности за лечение.
Причини и състояния свързани с болка в петата
Най-честите локални причини за болка в петата включват:
Болка в петата (плантарен фасциит)
Болката в петата най-често се причинява от плантарен фасциит. Това е състояние, което понякога се нарича също шип на петата, когато има и шипове в тази част на крака. Болката в петата може да се дължи и на други причини, като стрес фрактури вследствие на спорт, тендинит, артрит, нервно дразнене и други.
Какво е плантарен фасциит
Плантарният фасциит е възпаление на тъканната лента (плантарна фасция), която се простира от петата до пръстите на краката. При това състояние фасцията първо се дразни, а след това се възпалява, което води до болка в петата.
Най-честата причина за сблъскване с плантарен фасциит е свързана с неравномерна или неправилна структура на стъпалото. Например хората, които имат проблеми със сводовете си или пък имат прекалено плоско стъпало, или с голяма извивка на стъпалото, са по-предразположени към развитие на такова възпаление.
Носенето на неудобни или нестабилни обувки върху твърди повърхности натоварва необичайно плантарната фасция и може също да доведе до плантарен фасциит. Това е особено възможно, когато работата на човек изисква дълги часове прав на едно място или в движение. Освен този фактор, затлъстяването и липсата на почивка на тялото също могат да допринесат за плантарен фасциит.
Симптомите на плантарен фасциит са:
- Болка в долната част на петата
- Болка в свода на стъпалото
- Болка, която обикновено е по-силна в началото на появата си
- Болка, която се увеличава в продължение на няколко месеца
- Подуване на долната част на петата
Хората с плантарен фасциит често описват болката като по-силна, когато стават сутрин или след като са стояли на едно място за дълго време. След няколко минути ходене болката намалява, защото движението разтяга фасцията. При някои хора болката отшумява, но се връща след прекарване на дълги периоди от време на крак.
При спортистите плантарният фасциит може да възникне след период на интензивни тренировки, особено при атлети, които бягат на по-големи разстояния. Хората с равно стъпало имат по-висок риск от развитие на плантарен фасциит.
Шипове на петата
Шиповете на петата представляват ненормален растеж на костта в областта, където плантарна фасция се прикрепя към костта на петата. Причинява се от продължително напрежение на плантарната фасция и мускулите на стъпалото, особено при хора със затлъстяване, спортисти и отново – при бегачи.
Както при плантарния фасциит, обувките, които са износени, лошо прикрепени при карак или с лоша конструкция, могат да влошат проблема. Шипове на петата може да не са точната причина за болка в петата, дори когато се направи рентгенова снимка. Всъщност те може да се образуват като реакция на плантарен фасциит и могат да бъдат открити и при хора без болка или проблеми в петата.
Калканеален апофизит
При това състояние със сложно наименование центърът на костта на петата става раздразнен в резултат на нова неудобна обувка или повишена атлетична активност. Тази болка се появява в задната част на петата, а не в долната ѝ част.
Калканеалният апофизит е доста често срещана причина за болка в петата при активни, растящи деца на възраст между 8 – 14 години. Въпреки че почти всяко момче или момиче могат да бъдат засегнати, децата, които участват в спортове с много скокове, са с най-голям риск от развитие това състояние.
Ахилесов тендонит
В повечето случаи ахилесовият тендонит (възпаление на ахилесовото сухожилие) се предизвиква от прекомерно натоварване, особено от прекомерно скачане по време на спорт. Това обаче може да бъде свързано и с лошо изработени обувки, ако горната част на обувката се „вреже“ в ахилесовото сухожилие в задната част на петата.
По-рядко ахилесов тендонит се причинява от възпалително заболяване, като анкилозиращ спондилит (наричан още аксиален спондилартрит), реактивен артрит, подагра или ревматоиден артрит.
Стрес фрактури
Стресовите фрактури на стъпалото и петата често се появяват при спортисти или бегачи на дълги разстояния, които увеличават спортните дейности за кратък период от време. Многократният стрес върху костта на петата в крайна сметка може да доведе до счупване.
Други фактори, които увеличават шанса на човек да развие стресова фрактура включват:
- Ниска костна маса (остеопения)
- Нарушение на храненето, като анорексия или булимия
- Липсващ менструален цикъл или нарушена регулярност (при дамите)
Този тип фрактура причинява значителна болка, която се засилва при активност и се подобрява с почивка. В допълнение към болката може да има подуване и чувствителност.
Бурсит
В петата има две бурси: ретрокалканеалната бурса, която се намира между калканеуса и ахилесовото сухожилие, и ретроахилесната бурса, която се намира между ахилесовото сухожилие и кожата. И двете могат да се възпалят и да причинят болка в петата.
Най-честата причина за възпаление на тези бурси идва от неподходящи обувки с твърд ръб, който дразни бурсите. По-рядко срещаните причини за бурсит на петата са ревматоидният артрит – автоимунно заболяване, при което имунната система атакува и уврежда синовиалната лигавица на ставите – и ахилесовият тендонит. Лечението на по-тежки форми на бурсит зависи от етиологията или набора от причини за възникване на заболяването. Скорошна промяна в обувките може да бъде сред причините, както и нестероидни противовъзпалителни средства.
Витамини и минерали, които помагат при болки в петата и болки в краката
Традиционните лечения за проблеми с краката като плантарен фасциит, шипове на петата и тендинит включват разтягания, стелки за крака, ортопедични и противовъзпалителни лекарства. Всяко от тези средства предлага ефективно симптоматично лечение, което може да бъде допълнено с прием на определени витамини и минерали, за да се подобри възстановяването.
В най-общи линии за здравето на опорно-двигателния апарат и поддържане функцията на ставите и костите са необходими следните нутриенти:
- Магнезий и калций – наред с калция трябва да се приема и оптималното ниво на магнезий. Магнезият помага да се предотврати усвояването на калция в тялото, оставяйки го да бъде на разположение за растежа на костите. Като нямате достатъчно магнезий в диетата, дори ако имате правилното количество калций, все пак може да имате дефицит (тъй като няма достатъчно за здравословен растеж на костите), така че правилното ниво и на двете е силно препоръчително;
- Витамин Ц – смята се, че витамин Ц помага да се ускори естествения лечебен процес на тялото и има допълнителни противовъзпалителни свойства. Проучванията показват, че хората, които имат високо ниво на витамин С, вероятно имат по-малко С-реактивни протеини, които са маркер за възпаление в организма.
Всички тези елементи присъстват в продуктите от серия Коксамин, като например в Coxamin Magne и Coxamin K.