Костната плътност е основен фактор за здравината на костите. Нейното намаляване е най-честата причина за развитие на остеопороза. Това заболяване се среща както при мъжете, така и при жените, но дамите са значително по-засегнати. Някои от факторите, които допринасят за това, са хормоналният дисбаланс и липсата на някои минерали, изграждащи костната тъкан.
Костната плътност зависи пряко от наличието на ценни за костите минерали, а тях получаваме чрез храната най-вече. Техният прием и чрез хранителни добавки е от голямо значение за здравето на костите ви, независимо от възрастта. Освен в периода на бърз растеж по време на тийнейджърските години, костите ви се нуждаят от хранителни вещества и в активна възраст, както и на средна възраст и напреднал етап от живота, когато много фактори могат да нарушат абсорбцията.
Кои са причините за развитието на остеопороза
Една от най-често срещаните причини за развитието на заболяването остеопороза са фактори, свързани с начина на хранене. Заболяването се наблюдава най-вече при хора, чиято диета е богата на фосфор и бедна на калций, при хора, които употребяват прекомерно количество сол в храната си, както и при хора на високопротеинови диети.
Другите причини за развитието на остеопорозата са:
- воденето на заседнал начин на живот;
- продължителна употреба на кортикостероиди;
- употребата на цигари;
- ниското тегло и ръст;
- менопаузата;
- фамилната обремененост.
Калций за костна плътност
Калцият е основният минерал, който играе важна роля в изграждането на костите и от малки знаем, че той е много важен за здрава опорно-двигателна система. Много често заболяванията на костите като остеопорозата се дължат именно на ниски нива на калций в организма в комбинация с някои допринасящи фактори.
Липсата на достатъчно калций е следствие най-вече на бедния на този минерал хранителен режим. Затова е важно в менюто ви ежедневно да присъстват продукти като мляко, сирене и други млечни продукти, както и зеленчуци с тъмнозелен цвят. А в случай, че не консумирате млечни продукти и/или имате лактозна непоносимост, то някои водорасли като спирулина са добра алтернатива за източник на минерала.
Всъщност нивата на калций в кръвта не зависят само от диетата ви. С възрастта способността да организма да усвоява минералите и витамините намалява, подобно се случва и с други хранителни вещества. И това е една от причините да ставаме изложени на по-висок риск от болести като остеопороза или хормонално обусловени болести.
Кои хранителни навици вредят на нивата на калций в организма
Голяма част от храните, които избира съвременният човек благоприятстват лесната загуба на калций. Такива са високите на протеини храни, солта, безалкохолните напитки и други. Затова употребата им трябва да бъде сведена до минимум, особено при хора, които са фамилно обременени с остеопороза и други заболявания на костите.
Coxamin K – как може да помогне
Разбира се, калцият може да се приема и посредством хранителни добавки, за да се осигурят оптимални количества на тялото. Coxamin K е уникален за българския пазар продукт, който съдържа високо усвоима форма на калций. Специфичното при него е, че е с изцяло растителен произход – извлечен е от калцифицирани червени водорасли.
Coxamin K съдържа освен това и още 74 важни за костната плътност минерали и микроелементи, сред които магнезий, бор, мед, манган, йод, цинк и други. Те са изброени подробно в описанието на продукта, както и количеството им във всяка капсула.
Магнезий – какво общо има той
Друг основен градивен елемент на костите е магнезият. Той е от изключителна важност за костната плътност, но за съжаление е значително по-трудно неговите нормални нива в тялото да се поддържат само от храната, която приемате. Ниските нива на магнезий пряко влияят върху намаляването на костната маса, работата на нервната система и мозъка.
Редица клинични проучвания доказват, че приемът на достатъчно магнезий спомага за превенция от загуба на костната маса. Освен това е изключително полезен за млади девойки, които са активни спортисти. Поради тази причина е важно в диетата на младите момичета да бъдат включени храни, богати на магнезий. Такива са:
- различни видове тахани;
- зеленчуци, които съдържат много фибри в себе си;
- кафе;
- тъмен шоколад;
- ядки.
Coxamin Magne
В Coxamin Magne освен оптимални нива на калций, се съдържа и високо количество магнезий. Освен за костното здраве, този минерал се грижи за доброто здраве на сърдечно-съдовата система, облекчава депресивните състояния, умората, безсънието, действа добре и на сърдечно-съдовата функция.
Стронций
Стронцият е минерал, който също като калция и магнезия играе важна роля в изграждането на костите. В медицината се използва често като средство, което облекчава симптоматиката на остеопороза.
Стронцият оказва защитна бариера на организма от загуба на минералите, важни за здравината на костите.
Здравината на костите е от огромно значение за качеството на живот и здравето на всеки човек. От първостепенна важност е менюто ви да бъде съобразено така, че да доставя всички важни минерали и витамини за костното здраве. В случаите, в които това не се случва поради една или друга причина, е препоръчително да приемате калций, магнезий, стронций и другите изграждащи костите елементи, като хранителна добавка.
Използвани ресурси
Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium; Ross AC, Taylor CL, Yaktine AL, et al., editors. Dietary Reference Intakes for Calcium and Vitamin D. Washington (DC): National Academies Press (US); 2011. 2, Overview of Calcium. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56060/
Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, et al. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018;10(12):1930. Published 2018 Dec 5. doi:10.3390/nu10121930
Weber DR, Stark LJ, Ittenbach RF, Stallings VA, Zemel BS. Building better bones in childhood: a randomized controlled study to test the efficacy of a dietary intervention program to increase calcium intake. Eur J Clin Nutr. 2017;71(6):788-794. doi:10.1038/ejcn.2017.5
Price CT, Langford JR, Liporace FA. Essential Nutrients for Bone Health and a Review of their Availability in the Average North American Diet. Open Orthop J. 2012;6:143-149. doi:10.2174/1874325001206010143