Калциевите нива в организма влияят върху голям брой вътреклетъчни и извънклетъчни процеси, като невронна трансмисия, мембранна стабилност, костна структура, кръвосъсирване, мускулна функция, вътреклетъчно сигнализиране. Минералът е важен кофактор и на хормоналната секреция в ендокринните органи. За правилното протичане на тези процеси е есенциално стойностите на нутриента да бъдат поддържани в оптимален диапазон. В противен случай вътрешната хомеостаза се нарушава и с течение на времето се наблюдава развитие на неблагоприятни патологии.
Следенето на калциевите нива е особено важно през бременността, тъй като бъдещата майка трябва да получава необходимото количество от минерала не само за собствените си нужди, а и за тези на растящото бебе. В пренаталния период ниските нива на веществото са предпоставка за здравословни отклонения както при бременната, така и при детето. При определени обстоятелства някои жени развиват т.нар. хипокалцемия /дефицит на калций/. Състоянието може да има сериозни последствия и да повиши риска от прееклампсия, хипертонични разстройства и проблеми с феталното развитие.
Кои жени са застрашени от хипокалцемия, какви са симптомите на калциев дефицит и как да поддържате минералните нива в норма ще научите в следващите редове!
Калциева регулация
Калциевият баланс в организма се определя от връзката калциев прием – калциева абсорбция – калциева екскреция. Необходимият за ежедневните операционни нужди на организма калций се възстановява посредством прием на минерала чрез храната или под формата на суплемент. За да бъде поддържан баланса, количеството калций, абсорбирано от червата, трябва да е равнява на изведения чрез урината калций.
Въпреки че се наблюдават стандартни колебания в минералния обмен, при здравите хора стойностите на йонизиран калций подлежат на строга регулация. За това се грижат хормоните PTH (паратиреоиден хормон) и калцитонин, заедно с витамин Д. Калциевата хомеостаза се регулира още от правилната функция на костите, бъбреците и тънките черва чрез сложни взаимосвързани процеси. Всяко продължително нарушение в нивата или дейността на веществата или органите, участващи в калциевия метаболизъм може да доведе до трайно изменение в калциевите нива. Така например, дефицитът на витамин Д и/или влошената секреция на PTH се асоциират с развитие на хронична хипокалцемия.
Калциев обмен между майката и бебето
В тялото на доносеното новородено има приблизително 30 гр. калций, които то изтегля от калциевите запаси на майка си по време на бременността. Този активен калциев обмен се увеличава от няколко милиграма дневно през първи триместър, до повече от 250 мг. на ден през последния триместър. Установено е, че цели 80% от калциевите запаси на новороденото преминават през плацентата в последните три месеца от бременността.
След раждането, кърменото бебе се нуждае от повече калций в кърмата за първите шест месеца, отколкото му е бил необходим през предходните девет месеца в утробата. Кърмачето черпи този калций от майчиния организъм със скорост 260 мг./литър кърма. Поради тази причина необходимата доза калций при ексклузивно кърмещите майки може да нарасне до 1,300 мг. дневно.
Как се адаптира майчиното тяло към повишената необходимост от калций
Повишените изисквания за калций по време на бременност провокират различни промени в абсорбцията и екскрецията на минерала и изменения в употребата на калциевите запаси от скелета и/или скоростта на калциев обмен в костите на майката. Основната адаптация, през която майчиното тяло преминава, за да си набави необходимото количество от минерала е повишаване на калциевата абсорбция в червата. Този процес се медиира от витамин Д и други фактори, които стимулират усвояването на по – голямо количество от минерала.
Необходимите изменения в калциевия метаболизъм се наблюдават още през 12та гестационна седмица. Това дава достатъчно време на организма на бременната да повиши калциевите си запаси преди настъпване на третия триместър, през който бебето се нуждае от най – голямо количество от нутриента. Освен това се наблюдават повишени калциеви нива в урината – индикатор за увеличаване на чревната абсорбция на минерала.
Калциев дефицит при жените
Общоприетата норма за дневен прием на калций за жени на възраст между 18 – 50 години, в това число бременни, е 1000 мг., а за жени над 50г. – 1,200 мг. дневно. Това количество може да бъде набавяно както чрез храната, така и с помощта на хранителни добавки. Недостатъчният прием на минерала през всеки етап от живота на жените повишава риска от развитие на остеопороза, сърдечни проблеми и други патологии. При бременните и кърмещи жени, дефицитът на нутриента се свързва със забавен растеж и редуцирана костна плътност при подрастващите, както и по – голяма вероятност за костни болести на по – късен етап от живота.
Предпоставки за развитие на хипокалцемия през бременността
По време на бременност в женското тяло настъпват много физиологични промени, водещи до увеличаване на плазмения обем и редукция в нивата на микро и макро елементите. Тези изменения в нутритивния баланс трябва да бъдат компенсирани от диетата на бременната. Въпреки че в повечето случаи ниските нива на определени хранителни вещества се отразяват най – вече на майката, хроничните дефицити могат да рефлектират и върху растежа и развитието на бебето. Освен неправилното хранене, предпоставка за развитие на хипокалцемия по време на бременност са:
- Дефицит на витамин Д
- Недохранване
- Анемия
- Заболявания на щитовидната жлеза
- Малабсорбция
- Синдром на чревна пропускливост
- Нарушена калциева хомеостаза
- Наличие на автоимунно заболяване
- Понижени калциеви нива преди бременност
Симптомите на калциев дефицит
- Мускулни крампи и болка в мускулите
- Изтръпване и мравучкане в пръстите
- Дерматит
- Хиперпигментация
- Депресивни състояния
- Чупливи нокти
- Повишено кръвно налягане
- Повишен риск от костни фрактури (в случай на остеопороза или намалена костна плътност преди забременяване)
- Объркване
Рискове, асоциирани с недостига на калций през бременността и периода на кърмене
- Прееклампсия
- Проблеми с бременността, включително спонтанен аборт
- Сърдечни проблеми
- Задържане на течности
- Преждевременно раждане
- Забавен растеж на бебето
- Ниска костна маса на новороденото
- Влошена когнитивна функция при бебето
Как да се предпазите от хипокалцемия по време на бременност
Проблемите с недостига на калций често са налице преди зачеване. Затова е важно да следите минералните нива още преди да забременеете, особено ако изпитвате някои от симптомите на калциев дефицит или смятате, че не приемате нужната доза от нутриента чрез диетата си. По време на бременност, най – сигурният начин да снабдявате организма си с нужната доза от минерала е приемът на хранителна добавка. Това могат да бъдат специализирани витамини за бременни жени или калциев суплемент с висока степен на усвоимост. В случай на установена хипокалцемия може да се наложи да приемате допълнителна доза калций, освен стандартната формула за бременни.
COXAMIN MAGNE е първокласна хранителна добавка, която снабдява организма с оптимална доза високоусвоим калций и други ценни нутриенти, необходими по време на бременност. Комплексният състав и 100% растителен произход на продукта го правят идеалния избор за всяка бъдеща майка, в това число вегетарианци и вегани!
Източници
Almaghamsi A, Almalki MH, Buhary BM. Hypocalcemia in Pregnancy: A Clinical Review Update. Oman Med J. 2018 Nov;33(6):453-462. doi: 10.5001/omj.2018.85. PMID: 30410686; PMCID: PMC6206424.
Mahadevan S, Kumaravel V, Bharath R. Calcium and bone disorders in pregnancy. Indian J Endocrinol Metab. 2012 May;16(3):358-63. doi: 10.4103/2230-8210.95665. PMID: 22629499; PMCID: PMC3354840.