Костите са живи структури, които непрестанно се регенерират. Те образуват комплексна система, съставена от 206 кости с различни предназначения и структура. Независимо от размера си, всеки елемент на скелета е жизненоважен за движението, опората и структурното оформление на тялото. Освен това костите са есенциални за поддържането на минералния баланс и образуването и съзряването на кръвни клетки (хомопоеза). Част от тях формират защитни структури (череп, гръден кош, таз) които предпазват вътрешните органи от сътресения, натиск и травми.
С други думи, състоянието на костната система е важно не само за движението, а и за цялостното здраве. Поддържането на оптимално костно здраве протича естествено в хода на целия живот посредством ремоделиране, при който повредените костни участъци биват заменяни с нова костна тъкан. Според научните данни всяка година 1/10 от общата костна маса в човешкото тяло се подменя с нова, а самият процес продължава от 4 до 8 месеца.
Костното ремоделиране се регулира от различни ендогенни фактори и зависи пряко от имунната, енокринната, нервната и стомашно – чревната функция. Посредством въздействието си върху чревната микрофлора, пробиотиците също могат да повлияят върху костния метаболизъм. Редица клинични изследвания показват, че допълнителният прием на полезни бактериални щамове може да подобри костното здраве, да редуцира риска от развитие на остеопороза и да забави прогресията на заболяването.
Костно ремоделиране и остеопороза
Костното ремоделиране е комплексен процес, чиято основна цел е да гарантира поддържането на здравето и оптималната дейност на костната система. Той протича през целия живот и има 4 основни фази. За осъществяване на ремоделирането отговарят 3 вида костни клетки (остеобласти, остеокласти и остеоцити) със специфични функции.
Остеобластите са специални костни клетки, които произлизат от мезинхимни стволови клетки. Те са отговорни за формирането на костна маса посредством синтез на органичен костен матрикс. Остеобластите участват в минерализацията на костната тъкан. Освен това те са прекурсори на остеоцитите – зрели клетки, изпълняващи ендокринна и механосензорна функция. Остеокластите имат противоположна функция. Те са многоядрени структури с голям мотилитет, които медиират резорбцията на костна тъкан. Техни прекурсори са моноцитите.
Фази на костно ремоделиране
Ремоделирането е есенциален процес, при който повредените и амортизирани костни участъци се подменят с нова костна тъкан. Това гарантира укрепването, заздравяването и устойчивостта на костите. Благодарение на костното ремоделиране счупените, нащърбени и пукнати кости се възстановяват и оздравяват.
- Активация – сигналите за ремоделиране провокират повърхностните костни клетки да се подготвят за процеса на резорбция
- Резорбция – остеокластите разграждат старата костна тъкан
- Реверсия – това е преход между резорбцията и формирането, при който се гарантира, че количеството на новата костна тъкан съответства на масата на резорбираната
- Формиране – остеобластите формират нова костна тъкан
При какви обстоятелства се развива остеопороза
Остеопорозата е най – разпространената костна патология. Най – често се проявява в средна възраст и засяга повече жени, отколкото мъже. Установено е, че приблизително ½ от дамите развиват остеопороза в периода на менопауза. Самото заболяване се изразява в прогресивно понижаване на костната маса, което нарушава микростроежа на костите, правейки ги по – крехки и чупливи.
Факторите, които могат да причинят остеопороза или да повишат риска за развитие на заболяването са различни, но всички са свързани с нарушаване на костното ремоделиране. Когато костната резорбция се осъществява по – бързо от формирането на нова костна тъкан, това води до редуциране на костната маса. Ако процесът не бъде стопиран се развива остеопороза. Това може да се случи в следствие на:
- Повишена пролиферация или активност на остеокластите
- Понижена пролиферация или активност на остеобластите
Връзката между чревния тракт и костния метаболизъм
Чревният тракт, в частност дебелото черво, се отличава с най – голяма концентрация на микроорганизми в човешкото тяло. Този комплексен микробиом е съставен от различни дрожди, бактерии, гъбички и други организми, които образуват естествена интестинала микрофлора с есенциално значение за здравето.
Въпреки че общото тегло на чревната микробиота не надхвърля 1,5 кг, тя съдържа повече клетки и гени от човешките. В хода на еволюцията чревният микробиом се обособил като отделен орган, който въздейства върху храносмилането, метаболизма, хормоналния баланс, имунната дейност, когнитивната функция, психичното здраве и костното здраве.
Ползите от приема на пробиотици за костите
Думата „пробиотик“ се използва като нарицателно за различни бактериални щамове, които се характеризират със способността си да колонизират чревната микрофлора и да противодейства патогените. Благотворното въздействие на полезните бактерии е добре известно на лекари и учени, които непрестанно откриват нови и нови ползи от приема на пробиотици.
Заздравяване на чревната микробиота
Поддържането на оптимално чревно здраве и балансирана чревна микробиота е жизненоважно за цялостното здраве и правилното протичане на редица физиологични процеси. За съжаление в ежедневието има много фактори, които оказват негативно въздействие върху стомашно – чревната дейност и нарушават равновесието в чревната микрофлора. Такива са нездравословната диета, вредните навици (тютюнопушене, консумация на алкохол и тн.), стресът, обездвижването, дехидратацията и много други.
В дългосрочен план това може да доведе до увреждане на чревната мукоза, гастро – интестинални проблеми като синдром на чревна пропускливост (СРЧ). Пропускливите черва предизвикват нарушена абсорбция на хранителни вещества и влошен минерален метаболизъм, който се асоциира с влошено костно здраве.
Освен промени в начина на живот и спазването на спазването на здравословна диета, учените отдавна са открили, че приемът на пробиотици помага за възстановяване на баланса в чревната микробиота и регулира храносмилателната дейност. По този начин полезните бактерии осигуряват правилното усвояване на калций, магнезий и фосфор. Тези минерали са есенциални за формирането на костите и поддържането на тяхното здраве през всеки етап на живота.
Укрепване на костите
Редица актуални изследвания установяват, че суплементирането с пробиотици може да подобри костното здраве. В проучване за въздействието на Lactobacillus reuteri върху костите на мишки се установява, че полезната бактерия допринася за повишаване на костната плътност само след 28 – дневен прием на пробиотичен суплемент.
Анализът на данните от друго изследване показва, че след 4 – седмично суплеменетиране с пробиотичния щам Bifidobacterium longum, концентрацията на минерали в костите на мъжки плъхове осезаемо нараства. Тестовете показват, че бактерията провокира покачване на нивата на калций, фосфор и магнезий и повишена якост и устойчивост на фрактури. Bifidobacterium longum се споменава в още едно проучване, където оралният прием на бактерията инхибира пролиферацията на остеокластите и редуцира костната резорбция.
Превенция и терапия на остеопороза
Дългогодишният опит на учените показва, че различни видове Lactobacillus и Bifidobacterium бактерии оказват положително въздействие при остеопороза. Благотворните щамове понижават активността на остеокластите и превентират свърхпроизводството на остеокласти. Клиничните изследвания показват, че пробиотиците могат да инхибират резорбцията на костна тъкан при мишки с недостиг на хормона естроген, който е основен виновник за остеопорозата при жените преди и по време на менопауза.
Ако и вие искате да се възползвате от безбройните ползи от приема на пробиотици, тук можете да намерите широка гама от висококачествени хранителни добавки с общоукрепващ ефект и специализирано действие!
Източници
Collins FL, Rios-Arce ND, Schepper JD, Parameswaran N, McCabe LR. The Potential of Probiotics as a Therapy for Osteoporosis. Microbiol Spectr. 2017 Aug;5(4):10.1128/microbiolspec.BAD-0015-2016. doi: 10.1128/microbiolspec.BAD-0015-2016. PMID: 28840819; PMCID: PMC5710820.
Yu J, Cao G, Yuan S, Luo C, Yu J, Cai M. Probiotic supplements and bone health in postmenopausal women: a meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ Open. 2021 Mar 2;11(3):e041393. doi: 10.1136/bmjopen-2020-041393. PMID: 33653743; PMCID: PMC7929795.
Rizzoli R, Biver E. Are Probiotics the New Calcium and Vitamin D for Bone Health? Curr Osteoporos Rep. 2020 Jun;18(3):273-284. doi: 10.1007/s11914-020-00591-6. PMID: 32285249.
McCabe LR, Parameswaran N. Advances in Probiotic Regulation of Bone and Mineral Metabolism. Calcif Tissue Int. 2018 Apr;102(4):480-488. doi: 10.1007/s00223-018-0403-7. Epub 2018 Feb 16. PMID: 29453726; PMCID: PMC5849527.