Добре известен факт е, че калцият е жизненоважен за формирането, растежа и регенерацията на костната система. Това, което повечето хора не знаят, обаче, е, че ценният минерал изпълнява фундаментална роля в поддържането на нормалната мозъчна физиология и функциите на нервната система. Според нарастващ брой научни изследвания поддържането на калциевата хомеостаза е есенциално както за клетъчното здраве, така и за невронния интегритет, контрола на синаптичната активност, формирането на паметта и освобождаването на невротрансмитери.
Каква е функцията на невротрансмитерите в организма и как калцият контролира техния синтез ще научите в следващите редове!
Какво са невротрансмитерите
Невротрансмитерите са специални химични вещества, които осъществяват комуникацията в нервната система. Те предават съобщения между невроните (нервни клетки) и други клетки в човешкото тяло. По този начин тези сигнали елементи влияят върху всички реакции и процеси в организма – от настроение до неволеви движения.
Как работят невротрансмитерите
За да изпращат съобщения до различни части на тялото, невроните трябва да общуват по между си. Този процес е известен като невротрансмисия, или синаптична трансмисия. За целта невроните изпращат сигнал с помощта на невротрансмитерите, които осъществяват връзката между съответните клетки.
Самите невротрансмитери се съхраняват в т.нар. синаптични везикули, които се намират в края на нервните влакна (аксони). Всеки везикул може да съдържа в себе си хиляди невротрансмитерни молекули. Електрическият заряд, който се генерира с подаването на съобщение или сигнал по нервната клетка предизвиква контакт между везикулите и мембраната на нервната клетка. В този момент съобщението попада в невротрансмитерите, които се освобождават от терминала (крайно разклонение) на аксона и се предава на следващата целева клетка.
Всеки вид невротрансмитер се свързва със специфичен рецептор. При протичане на този процес се провокира реакция в целевата клетка. Това може да бъде предаване на сигнала към следващата нервна клетка, мускулна контракция, освобождаване на хормони. По този начин комуникацията в тялото протича непрестанно и безпроблемно.
Типове невротрансмитери и техните функции
Възбудителни
Възбудителните невротрансмитери генерират електрически сигнали в приемащата нервна клетка и я възбуждат. По този начин те увеличават вероятността съобщението да бъде предадено към следващата клетка. Този процес се осъществява с помощта на йони, в това число калциеви, които преминават през неврона. Примери за такъв тип невротрансмитери са епинефрин, норепинефрин, глутамат, хистамин.
Инхибиторни
Инхибиторните невротрансмитери имат обратен на възбудителните ефект. Те има инхибиторен ефект (забавят или стопират дадена реакция) върху невронната активност и по този начин понижават вероятността за предаване на сигнала / съобщението към следващата клетка. Такива са GABA (гама-аминомаслена киселина) и серотонина.
Модулаторни
Известни под името невромодулатори, този тип невротрансмитери могат да въздействат върху голям брой неврони едновременно. Освен това те са способни да влияят върху активността и на други химически сигнални вещества. Характерното при тях е, че ефектът им настъпва по – бавно в сравнение с другите типове невротрансмитери, а обхватът им е значително по – голям. Характерни примери са допамин, хистамин, ендоканабиноиди.
Известно е, че някои невротрансмитери (като допамин) могат да проявят различен ефект в зависимост от рецепторите, с които се свържат.
Калцият и невротрансмитерите
Калцият изпълнява главна роля в активирането на синаптичните везикули и освобождаването на невротрансмитери. Това се случва посредством калциевите йони, които се концентрират в активните зони на нервната система.
Самият процес на синаптична трансмисия се задейства при активирането на потенциал за действие, който отваря специфични калциеви канали. В този момент се наблюдава локализирано покачване на вътреклетъчните нива на калций в пресинаптичната зона. Насищането с калций в конкретния участък провокира екзоцитоза (клетъчна секреция) на синаптичните везикули. По този начин минералът стимулира освобождаването на невротрансмитерите, съдържащи се във везикулите и инициира синаптичното предаване на сигнала / съобщението. Целият процес на невротрансмисия протича в рамките на няколкостотин микросекунди и се осъществява с помощта на специални протеини, наречени синаптотагмини, които изпълняват ролята на калциеви сензори.
Калциев дефицит и нервната система
Понижаването на калциевите нива в организма най – често се асоциира с кожна сухота, чупливи нокти и проблеми с костите. Хроничният дефицит на минерала, обаче, може да провокира развитие на разнообразни неврологични симптоми и сърдечни проблеми. Това се дължи именно на есенциалната роля, която калцият изпълнява в секрецията на невротрансмитери в централната нервна система (ЦНС). Ниските серумни нива на минерала могат да доведат до развитие на хипокалцемия, която все по – често се свързва с патогенезата и задълбочаването на редица психологични и невродегенеративни заболявания, в това число болест на Паркинсон.
Как да поддържате калциевите нива в норма
Комплексните и задълбочени изследвания върху функциите, които калцият изпълнява в човешкия организъм ясно показват, че минералът е много повече от градивен елемент на костите и зъбите. Това означава, че поддържането на калциевите нива е фундаментално за цялостното здраве и правилната работа на ЦНС.
Храни, богати на калций
- Семена – сусам, чия, маково семе
- Сирене и кашкавал
- Извара
- Йогурт, кисело мляко, кефир
- Сардини
- Бобови култури
- Бадеми
- Зеленолистни зеленчуци
- Суроватъчен протеин
- Прясно мляко
- Рубарб
- Амарант
- Едамаме
- Смокини
- Подсилени храни и напитки
Калциеви суплементи
Въпреки че най – естественият начин за набавяне на необходимите ни хранителни вещества е чрез храната, която консумираме, достигането на препоръчителните количества не винаги е постижимо. В такъв случай е препоръчително да започнем прием на хранителни добавки с цел превентиране на нутритивни дефицити.
Ако смятате, че количеството калций, което приемате чрез диетата си е ниско, или имате установен калциев дефицит е добра идея да започнете прием на висококачествен калциев суплемент с доказано действие. Продуктите от серия COXAMIN са отличен избор за всеки, който иска да си набави здравословна доза калций от 100% растителни източници. Първокласните добавки се произвеждат по иновативна технология и се отличават с изключително висока бионаличност на активните вещества. Съдържащият се в тях биоактивен калций се добива от калцифицирани Червени водорасли, които са богати на голямо количество минерали. Редовният прием на COXAMIN доказано повишава калциевите нива и действа общоукрепващо!
Източници
Südhof TC. Calcium control of neurotransmitter release. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2012 Jan 1;4(1):a011353. doi: 10.1101/cshperspect.a011353. PMID: 22068972; PMCID: PMC3249630.
Sheffler ZM, Reddy V, Pillarisetty LS. Physiology, Neurotransmitters. [Updated 2022 May 8]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
Marambaud, P., Dreses-Werringloer, U. & Vingtdeux, V. Calcium signaling in neurodegeneration. Mol Neurodegeneration 4, 20 (2009). https://doi.org/10.1186/1750-1326-4-20