Бременността е много специален период от живота на жената. Има някои неща по отношение на здравето, които е важно да се знаят и да им се обърне внимание преди това. Например, важно е да се установи дали бъдещата майка има недостиг на витамини и минерали, дали има генетични мутации, автоимунно заболяване или някаква алергия. Всяко едно от тези може да повлияе избора на храна, добавки, спорт и медикаменти, за да се подготви и адаптира най-добре женското тяло за периода на бременността.
Всяка бременна жена знае, че достатъчният прием на важни витамини и минерали е от голямо значение за нормалното протичане на бременността, както и за доброто развитие на плода. През тези невероятни 9 месеца, тялото преминава през много физически и хормонални промени, за да осигури необходимите условия за износване и раждане. А за да подхранвате себе си и растящото си бебе, ще трябва да направите чудесен избор на храна от различни източници, да си осигурите спокойствие и леки разходки, както и всички необходими нутриенти за правилно развитие на бебето.
Част от тези важни хранителни вещества за тялото на бременната и за детето са магнезий, фолиева киселина (Витамин В9), витамин В6, В12 и калций.
Защо калцият е важен за организма на бременната жена
Работата на калция в човешкия организъм е със сложен характер – той изпълнява множество функции. От една страна, този минерал е основният градивен елемент на костите и зъбите. Но той също така е важен за функцията на мускулите, сърцето и нервната система. Той се грижи и за доброто кръвосъсирване, което може да е нарушено при едно все по-често срещана генетична аномалия, наречено тромбофилия.
Какво се случва по време на бременността с тялото
През деветте месеца, в които една жена е бременна, тя освен нуждите на своя собствен организъм, трябва да осигурява и необходимото на ембриона. Ако жената няма достатъчно количество калций, то организмът ѝ ще започне да черпи от запасите, натрупани в костите. Това от една страна може да доведе до чупливост на костите и до развитието на остеопороза, а от друга – до обща деминерализация на организма. Това означава намалени нива на минерали в организма, а те са от критично значение за здравето и трябва да се осигуряват ежедневно в препоръчителните дневни дози.
Какво е количеството калций, което трябва да се приема от бременната жена
Калцият е важен за изграждането на костите на бебето, както и за здравината на тези на майката. Също така играе основна роля в деленето на клетките и правилното развитие на сърдечната дейност, а по-напред след раждането – за израстване на здрави зъби.
Според медицинските данни, дневният прием на калций от възрастен човек трябва да е минимум 1000 мг., като този при бременните жени е минимум 1500-2000 мг., за да могат да се осигуряват нужните на плода и тези на майката. Освен това, тази доза е добра превенция за организма от прееклампсия, която поставя както бебето, така и така и майката в сериозна опасност относно здравето и живота им.
Разумно е бъдещата майка да увеличи приема на количеството калций още в момента, в който реши да има дете. Така ще подготви организма си предварително, още преди зачеването. Това трябва да се консултира със специалиста, следящ състоянието на жената.
Какви са симптомите на калциев дефицит
Поради взаимовръзката си с Витамин D и магнезий, приемът на калций чрез храната не гарантира неговата достатъчна наличност в организма. Възможно е и механизмите за усвояването му да са нарушени поради различни причини.
За това е от голямо значение да се поддържа цялостен баланс на минералите и витамините, особено по време на бременността и да не се допускат флуктуации в нивата.
В случай на калциев дефицит при бременната се наблюдават следните симптоми:
- хормонален дисбаланс;
- променливо настроение и необичайна емоционалност;
- нервност;
- сърцебиене;
- проблеми със съня; депресия;
- мравучкане в крайниците;
Сериозният дефицит на калций може да доведе до остеопороза.
Кои са основните храни, чрез които може да се набави калций в организма
Дневното хранително меню на всяка бременна жена трябва да е богато на калций. Храните, в които се съдържа минералът, са:
- прясно мляко;
- кисело мляко;
- сирене и извара;
- кашкавал;
- сьомга;
- сардини;
- зеленолистни зеленчуци като маруля, спанак, коприва, лапад;
- портокали;
- ядки и семена;
- сушени плодове;
- бобови култури;
- зърнени храни – жито, нахут, овесени ядки.
Съществуват и храни, които възпрепятстват добрите количества калций в кръвта. За това те трябва да се консумират в умерени количества. Солта и кафето са сред тези продукти, нарушаващи калциевата абсорбция.
Може ли да се предозира приемът на калций
Със сигурност има жени, които се тревожат, че могат да предозират приемания калций. Но всъщност човешкото тяло е уникален и сложен комплекс от механизми за контрол. То регулира калциевите нива в кръвта, като изхвърля излишните количества чрез урината, потта и изпражненията. Така че недостигът на калций е много по-опасен, отколкото евентуалното му предозиране.
Coxamin – дневната доза калций
Коксамин е иновативна и натурална хранителна добавка. Тя съдържа калций, извлечен от Lithothamnion Calcareum – червени калцифицирани водорасли. Коксамин съдържа необходимата дневна доза калций и така осигурява спокойното протичане на бременността и развитието на плода.
Калцият в тази хранителна добавка се усвоява бързо от организма и осигурява освен минерала, още над 70 микро и макро елементи от основно значение за здравето и правилното протичане на процесите в тялото, включително и така ценния магнезий.
Приемът на калций е важен не само по време на бременността. Калцият е основен фактор и по време на лактацията, защото минералът се отделя чрез кърмата. Осигуряването на дневната доза калций е ключово за здравето както по време на тези девет месеца, така и след това. Затова не го игнорирайте и се уверете, че приемате достатъчно чрез храната си, а ако не – получавате допълнително от други източници.
За онези дами, които не ядат млечни продукти, калцият се съдържа в други храни като соеви продукти, броколи, консервирана сьомга, тъмнолистни зеленчуци и сардини. Препоръчваме ви да приемате не повече от 500 мг. наведнъж, за да подобрите абсорбцията.
Други важни хранителни вещества за бременни жени
Докато бебето ви расте, някои хранителни вещества са жизненоважни за здравето. Нека разгледаме няколко хранителни вещества, които майките трябва да осигурят за здравословна бременност и раждане.
Фолат
През годините здравните специалисти определят фолата като жизненоважно хранително вещество за растежа на плода. Фолатът е от решаващо значение за развитието на мозъка и гръбначния мозък на плода, а дефицитите могат да доведат до дефекти на невралната тръба. Всъщност жените трябва да се уверят, че получават достатъчно фолиева киселина още преди зачеването.
Бременните жени трябва да си осигуряват поне 600 микрограма (mcg) фолат на ден от храни като бобови растения, ядки и семена, яйца, листни зеленчуци, броколи и много други плодове и зеленчуци или от добавки.
Желязо
Желязото е минерал, който помага за пренасянето на кислород до органите и тъканите на майката и плода. По време на бременността обемът на кръвта се увеличава както за майката, така и за бебето, а диетичното желязо е нужно в почти двойно количество.
Дневната препоръчителна доза желязо за бременни жени е 27 милиграма (мг.) Можете да получите достатъчно желязо, ако ядете боб, леща, листни зеленчуци, овес и обогатени зърнени храни, но някои здравни специалисти препоръчват да приемате и обогатен с желязо пренатален продукт.
Хапването на богати на витамин С храни като цитрусови плодове, чушки, ягоди и домати в комбинация с богати на желязо храни или добавки може да помогне за по-добро усвояване на желязо.