Лактозната непоносимост е често срещан проблем, който засяга почти 70% от световното население. Състоянието най – често се проявява в зряла възраст и в по – редки случаи засяга подрастващи и малки деца. Тъй като симптомите са неспецифични и могат да се развият постепенно, непоносимостта към лактоза не винаги се диагностицира своевременно.
Хората, страдащи от заболяването често се притесняват от недостиг на калций. Тъй като минералът се съдържа в големи количества в млякото и млечните продукти, изключването им от диетата често се асоциира с дефицит на нутриента. Този проблем често е предмет на научни изследвания. Въпреки множеството проучвания, обаче, все още няма единно мнение сред учените. Според някои данни ограничената консумация на млечни продукти може да доведе до влошено костно здраве, докато други не намират такава връзка при оптимален прием на калций от други източници.
Какво трябва да знаете за лактозната непоносимост
Лактозата е вид въглехидрат, който се съдържа в млякото и млечните продукти. Тъй като тази захар се съдържа в кърмата, почти всеки човек е роден със способността да я усвоява. Въпреки това лекарската практика и лабораторните тестове показват, че с течение на времето голяма част от хората могат да развият непоносимост към лактоза.
Въпреки че има множество фактори, които могат да допринесат за поява на симптоми, лактозната непоносимост настъпва при понижен синтез на ензима лактаза. Това е специално вещество, което се произвежда в тънкото черво и отговаря за разграждане на млечната захар. Секрецията на ензима е най – засилена при бебетата и малките деца. С напредване на възрастта и в зависимост от диетата производството на лактаза постепенно спада.
В зависимост от причините за развитието на състоянието, лактозната непоносимост се дели на няколко вида:
- Първична. Това е най – често срещаният вид. Предизвиква се в следствие на понижена секреция на лактаза с нарастване на възрастта и загуба на способността за разграждане на лактозата.
- Вторична. Развива се при наличие на заболявания на гастро – интестиналния тракт (болест на Крон, цьолиакия, улцеративен колит, химиотерапия и др.), които увреждат чревната мукоза и временно нарушават синтеза на ензима лактаза. При разрешаване на проблема симптомите на лактозна непоносимост често отшумяват.
- Вродена. Рядко състояние, което се среща при новородени, чиито родители имат специфична генна мутация.
- Лактазна недостатъчност. Засяга преждевременно родени бебета, при които храносмилателния тракт все още не е напълно развит. Способността за синтез на лактаза се развива с израстване на бебето. Преди това се налага консумация на безлактозно адаптирано мляко вместо кърма.
Диагностициране
Съществуват различни методи за диагностициране на лактозната непоносимост:
- Симптоматично
- Кръвен тест
- Генетичен тест
- Биопсия на тънкото черво
- pH тест
- Водороден дихателен тест
- Елиминационна диета
Симптоми
Симптомите на лактозна непоносимост се проявяват скоро след консумация на млечни продукти. В някои случаи дори една хапка сирене може да предизвика остра диария или порив на повръщане. Най – честите симптоми са:
- Подуване
- Стомашни крампи
- Газове/ метеоризъм
- Гадене
- Диария / запек
Проявленията на състоянието варират в зависимост от степента на толерантност към лактоза и количеството млечна захар, което организма е в състояние да разгради.
Връзката между лактозната непоносимост и костното здраве
Основната предпоставка за негативното въздействие на лактозната непоносимост върху костното здраве е презупцията, че състоянието води до недостатъчен прием на калций. Тъй като продължителният дефицит на минерала води до разреждане на костната маса и повишена крехкост на костите, приемът му е есенциален за превенцията на остеопороза.
Изследванията показват, че лактозната непоносимост сама по себе си не оказва влияние върху абсорбцията на калций в организма. Въпреки това цялостното изключване на мляко и млечни продукти от диетата на пациенти, страдащи от заболяването води до понижаване на концентрацията на минерала в организма.
Недостатъчният прием на минерала в периода на израстване и калциране на костите е сериозен проблем, тъй като може да доведе до костни нарушения. При възрастните хора, дефицитът на минерала е главна причина за развитие на остеопороза. Установено е, че диетата, бедна на калций в зряла възраст води до костни проблеми в по – ранен етап. Тези неблагоприятни ефекти са особено видими при жените в периода на менопауза, когато калциевите нива и без това рязко спадат.
Освен прякото въздействие върху костното здраве, калцият участва в кръвосъсирването, мускулната функция, регулацията на сърдечния ритъм, нервната функция. Точно затова лекарите препоръчват внимателно да следите консумацията на калций във всеки етап от живота, особено ако страдате от лактозна непоносимост.
Как да си набавите необходимото количество калций
В исторически план млечните продукти винаги са били най – разпространения източник на калций в диетата. Днес, обаче, те съставляват едва 40% от общото количество приет калций. Това се дължи на няколко причини:
- По – голяма информираност относно съдържанието на калций в различни растителни продукти
- Повишен прием на калциеви суплементи
- Консумация на подсилени с калций храни и напитки
Въпреки че много диетолози и лекари спорят, че калцият от повечето растителни продукти не се усвоява пълноценно от организма, изследванията показват, че вегетарианската и веган диета може да набави необходимата доза от минерала за задоволяване на ежедневните нужди. Така например рибата, консервирана с кости е отличен източник на ценния нутриент. Според нутритивния профил на консервираната сьомга, едва 85гр. предоставят 14% от ПДД от минерала. Растителните храни с високо съдържание на калций са:
- Кейл
- Броколи
- Спанак
- Сусам
- Ядки
- Ядкови млека
- Кокосов йогурт
- Соя
- Сирене от кашу
- Някои видове водорасли
Суплементи с калций
Приемът на калциеви хранителни добавки е отлична алтернатива са хора с лактозна непоносимост. COXAMIN е уникален суплемент със 100% растителен произход. Иновативната добавка се произвежда от калцифицирани червени водорасли, добити от чистите ирландски и исландски води. Продуктите от серията се отличават с балансиран нутритивен профил и висока концентрация на минерали. Съдържащият се в COXAMIN калций се отличава с изключителна бионаличност и 20% по – ефективна усвоимост от организма в сравнение с млечните продукти.
Детската формула представлява мултиминерален комплекс с отлично калциево съдържание. Разтворимата добавка е лесна за прием от най – малките. Приемът на COXAMIN KINDER предоставя на детския организъм голямо разнообразие от ценни нутриенти, които подсилват детското здраве и укрепват подрастващата костна система.
Източници
Hodges JK, Cao S, Cladis DP, Weaver CM. Lactose Intolerance and Bone Health: The Challenge of Ensuring Adequate Calcium Intake. Nutrients. 2019 Mar 28;11(4):718. doi: 10.3390/nu11040718. PMID: 30925689; PMCID: PMC6521087.