На много от нас се е случвало да паднат и да се наранят както през зимата, така и през другите сезони. Инциденти се случват непрекъснато и когато тези злополуки водят до фрактура на костта, пътят към възстановяване може да бъде по-дълъг отколкото при едно навяхване. В някои случаи се налага преглед от лекар ортопед и вероятно дори операция. Да не говорим, че тези наранявания често изискват допълнително лечение след отстраняване на първоначалната травма, като например физиотерапия, кинезитерапия и други.
Една конкретна група хора обаче са по-податливи на фрактури и падания. Това са възрастните хора – нашите баби и дядовци, както и нашите родители, които са застрашени от по-ниска плътност и трудна подвижност.
Повече от един от трима души на възраст 65 години или повече претърпява падане през зимния сезон. Рискът от падане и проблеми, свързани с падането, нараства с възрастта. Поради това е добре да помислим за мерки, които да намалят риска от падане или фрактура, които винаги след това са съпроводени с болезнени усещания и период на възстановяване.
Костна фрактура и остеопороза – каква е връзката
Остеопорозата е дегенеративно костно заболяване, включващо постепенната загуба на костна тъкан с напредване на възрастта. Това намаляване на костната плътност прави костите изключително крехки.
Чупливостта на костите предразполага към по-лесното им нараняване, поради което хората с остеопороза трябва да бъдат изключително внимателни, за да не пострадат от костни фрактури. Ако човек с недиагностицирана остеопороза счупи кост, ситуацията е още по-опасна.
Въпреки това не трябва да позволявате страхът от падане да ви спре от ежедневната разходка. Преодоляването на този страх може да ви помогне да останете активни, да поддържате физическото си здраве и да предотвратите бъдещи падания.
Практикуването на неща като събиране с приятели, градинарство, разходки или отиване до библиотеката ще ви помогне да останете здрави. Добрата новина е, че има прости начини за предотвратяване на повечето падания и те се изразяват във важни предпазни мерки според обстановката.
Причини и рискови фактори за падания
Много неща могат да причинят падане. Зрението, слухът и рефлексите отслабват при хората на по-голяма възраст и това може да се окаже решаващо.
Диабетът, сърдечните заболявания или проблеми с щитовидната жлеза, нервите, краката или кръвоносните съдове могат да повлияят на баланса независимо от повърхността, по която ходите.
Не на последно място, някои лекарства могат да причинят световъртеж или сънливост, което прави по-голяма вероятността от залитане или подхлъзване. А от тук и рискът от падане става по-голям.
Учените свързват няколко лични рискови фактора с паданията, включително:
- Мускулна слабост;
- Проблеми с равновесието, походката и кръвното налягане, което пада много, когато станете рязко от легнало или седнало положение (наречено постурална хипотония);
- Проблеми с краката, които причиняват болка; опасни или неудобни обувки;
Объркването също може да доведе до падания. Например, ако се събудите в непозната среда, може да се почувствате несигурни и застрашени. Ако се чувствате объркани, изчакайте ума ви да се изчисти или повикайте някой дойде да ви помогне, преди да се опитате да станете и да се разхождате.
Направете правилните стъпки, за да предотвратите инцидент
Ако се грижите за цялостното си здраве може да успеете да намалите шансовете за падане или фрактура. Ето какво може да направите:
Съвети за безопасност в закрити помещения
У дома
- Поставете предметите, които използвате най-често, на близко разстояние. Това ще ви спести излишни движения и време във всяка ситуация;
- Използвайте помощни устройства, за да избегнете напрежение или нараняване. Например, използвайте устройство за захващане с дълги дръжки, за да вземете елементи, без да изкривявате тялото си;
- Използвайте двете си ръце, за да премествате тежки или горещи предмети от печката или плота към масата. Винаги използвайте предпазни ръкавици;
- Ако живеете в къща и имате стълби, винаги използвайте парапета за опора. Поставете добро осветление по продължение на целите стълби, маркирайте началото и края на всеки парапет;
В банята
- Ангажирайте друг човек, който да монтира дръжки на стените в банята, също и ако имате вана – на прилежащата стена;
- Поставете неплъзгаща се подложка пред вратата на банята и тоалетната;
- Доколкото е възможно подсушавайте пода, за да намалите риска от подхлъзване и падане в банята. За целта може да използвате моп;
В спалнята
- Поставете ключове за лампите в стаята близо до леглото ви и на една ръка разстояние;
- Ставайте постепенно от седнало или легнало положение, за да не получите замайване;
- Подсигурете си фенерче с батерии близо до леглото или в нощното шкафче;
В кухнята
- В случай на разливане на течности почистете бързо, за да не се стигне до подхлъзване;
- Поставете неплъзгащи се изтривалки и стъпки в близост до печката и мивката;
Съвети за безопасност навън
Опитайте следните съвети, за да предотвратите падания, когато сте навън:
- Носете обувки с нисък ток с гумени или каучукови подметки за по-здрава основа (сцепление), а през зимата носете топли ботуши;
- Използвайте парапетите, докато се качвате нагоре и надолу по стъпала и по ескалатори;
- Ако тротоарите изглеждат хлъзгави, ходете в тревата за по-сигурно;
- През зимата носете в джоба или колата си малка торбичка каменна сол или кошерна сол. Можете да поръсите солта по места, които са хлъзгави;
- Погледнете внимателно повърхностите на пода в обществените сгради. Подовете, изработени от силно полиран мрамор или плочки могат да бъдат много хлъзгави. Когато тези повърхности са мокри, те могат да станат опасни за вас. Когато на пода има килими или пътеки, стойте върху тях, когато е възможно;
- Ако живеете в къща включете светлината пред входната врата преди да излезете от дома си в ранните вечери. Така ще имате външна светлина, когато се върнете по-късно;
- Оглеждайте бордюрите, когато сте в движение и внимателно преминавайте дори по тротоарите. Те твърде често не са в добро състояние и се налага да правим много маневри, за да стъпваме по застопорен тротоар.
Какво да направите, ако паднете въпреки всичко
Независимо дали сте у дома или някъде другаде, внезапното падане може да бъде стряскащо. Ако паднете, останете максимално спокойни. Поемете няколко дълбоки вдишвания, за да се опитате да се отпуснете. Останете на пода или земята няколко минути. Това ще ви помогне да преодолеете шока от падането.
Опитайте се да разберете дали има нараняване преди да станете. Ставането твърде бързо или по грешен начин може да влоши нараняването.
Ако смятате, че можете да станете безопасно без чужда помощ, прехвърлете се настрани. Починете отново, докато тялото и кръвното ви налягане се регулират. Бавно станете на ръцете и коленете си и пропълзете до здрав стол.
Поставете ръце на седалката на стола и плъзнете единия крак напред, така че да е твърдо на пода. Дръжте другия крак, огънат така че коляното да е на пода. От това положение на колене бавно се издигнете и завъртете тялото си, за да седнете на стола.
Следващата стъпка е да се обадите на близките си, ако сте сами, за да се погрижат за вас. Прегледът при лекар е абсолютно необходим.
Предотвратяване на фрактури и падания с храна и движение
Има някои мерки, които могат да се предприемат за превенция на здравето и избягване на сериозни инциденти през хлъзгавия зимен сезон:
- Част от ежедневните навици трябва да включват добра закуска и обяд, лека физическа активност като разходки за съхраняване на мускулите, поддържане здравето на костите и ставите. Подходящи са храни, богати на калций (млечни продукти, листни зелени зеленчуци) и също добавка с калций, която да съдържа и други микроелементи като магнезий и витамин Д;
- В рамките на една разходка ще си осигурите и витамин Д от слънчевата светлина, който също е от значение за костното здраве и усвояването на калций;
- Освен това сънят е от първостепенно значение за възстановяване и отмора с оглед на това, че през зимата организмът има нужда от повече време за почивка и по-питателна храна;
- Ако все още не сте направили тест за костна плътност и сте над 50-те, то е желателно да го направите. Чрез изследване на костната плътност (остеодензитометрия) се оценява и рискът от развитие на остеопороза. Методът е неинвазивен и с него може да се установи дали имате остеопения – ниска костна плътност.