Витамин К е липоразтворим (мастноразтворим) витамини, каквито са и витамин А, Д и Е. Преобладаващата диетична форма, филохинон или витамин К1, се среща в зеленолистните зеленчуци и други храни. Другата разновидност – менахинон или витамин К2 се синтезира ендогенно от чревни бактерии и включва няколко подтипа, които се различават по дължината на страничната верига.
Освен установената му роля в кръвосъсирването, немалко проучвания подкрепят критичната функция на витамин К за подобряване на здравето на костите. Витамин К всъщност е необходим за карбоксилиране на остеокалцина, което от своя страна регулира натрупването на минерали в костите. Вит. К изглежда насърчава прехода на остеобластите към остеоцитите и също така ограничава процеса на остеокластогенеза.
За да разберем защо е полезен за костите и ставите трябва да разгледаме същността и механизмите на действие на витамин К. Оказва се, че той работи в отличен синхрон с други витамини и минерали за добро костно здраве, като например с витамин Д, калций и други.
Защо витамин К е важен за здравето
За витамин К отдавна е известно, че е важен за съсирването на кръвта. Всъщност името му идва от немската дума “Koagulation” (коагулация). Изследванията показват, че витамин К също играе ключова роля за контролиране на костния метаболизъм, тъй като е от съществено значение за синтеза на остеокалцин – важен протеин за поддържане на костната сила.
Костта е на практика жива тъкан. Съществува непрекъснат цикъл на активно костно образуване и костна резорбция, номинално отнемащ около три до пет години за цялостно ремоделиране на костите.
Непрекъснатият синтез на нова костна матрица е последван от калцификация на новообразуваната кост.
Първо, клетките, наречени остеокласти, работят, за да се отърват от старата, отслабена кост. Те прибягват до стария материал, за да направят място за създаването на нова здрава костна тъкан.
На второ място, клетките, наречени остеобласти, които са форма на незрели костни клетки, помагат за производството на матрица, съставена от колаген, който става минерализиран и образува кост. Силните здрави кости изискват определена хранителна диета и без тази диета цикълът се прекъсва, което води до различни ефекти – намаляване на костната маса, промени в състава на костите, промени в материалните запаси на останалата костна тъкан, натрупване на повредена тъкан и / или загуба на кортикалната микроархитектура, съставляваща костта. За съжаление всичко това е увреждащо за костите, които с времето поемат по-голямо напрежение и изпитват затруднения с осигуряване на всички ценни вещества, особено при непълноценна диета.
Костна химия и участието на витамин К
Витамин К е най-известен с функцията си по пътя на кръвосъсирването, но редица изследвания показват, че витамините К1 и К2 играят важна роля в костния метаболизъм и в оптимизирането на здравето на костите.
Витамин К (който се съдържа главно в листни зелени зеленчуци) е необходим за химическа модификация на някои протеини, като процесът се нарича карбоксилиране (и го споменахме по-рано).
По време на карбоксилирането витамин К реагира с глутаматите в тялото ви, за да произведе аминокиселината гама-карбоксиглутамат или GLA. Тя има способността да активира протеините, зависими от витамин К.
След като карбоксилирането се осъществи в тялото ви чрез витамин К, остават страничните продукти на GLA – витамин К2 епоксид, витамин К3 епоксид и вода. След това GLA пътува през тялото, за да улесни процеси като кръвосъсирване и укрепване на костите. Витамин К е основният кофактор за карбоксилирането на глутамат до гама-карбоксиглутаминова киселина.
Когато витамин К е в по-малко от необходимите количества, тогава протеините съдържащи GLA не могат да бъдат карбоксилирани, химическата модификация не се извършва, те остават неактивирани и процесите на укрепване на костите се нарушават. В резултат на това може да отслабне здравето на костите и да се стигне до заболявания като остеопороза.
Откриването на витамин К-зависими протеини в костите води до насочване на вниманието към изследване на ролята на витамин К в поддържането на костното здраве. Изследванията показват, че са необходими оптимални количества витамин К2, за да се активира остеокалцинът – протеин, циркулиращ в кръвта, който е отговорен за свързването на калциевите йони с костната матрица, което прави костите по-здрави.
Витамин К е необходим и за активиране на „Matrix Gla Protein“ – друг протеин, циркулиращ в кръвта, който е свързан с доближаването на хрущяла и костта.
Липсата на достатъчно витамин К уврежда здравето на костите
Няколко наблюдателни проучвания са установили, че недостатъчният прием на витамин К е свързан с ниска костна плътност и повишен риск от фрактури.
Изследване, което анализира данни от голямото здравно проучване на медицинските сестри, установява, че жените, които консумират по-малко от 109 микрограма (mcg) витамин К на ден, са по-склонни да счупят тазобедрената си става.
Проучване на участници (както мъже, така и жени) в голямото Framingham Heart Study също показа връзка между ниския прием на витамин К и повишения риск от фрактури на тазобедрената става. Това проучване също показва връзка между ниския хранителен прием на витамин К и ниската костна плътност при жените.
Що се отнася до оптимални количества – адекватният прием на витамин К е 120 микрограма дневно за мъже и 90 микрограма за жени. А сериозният дефицит на витамин К, който е белязан от неспособността на кръвта да се съсирва нормално, е по-скоро рядкост.
Как да си осигурите К1 и К2
Има известно разнообразие от храни, които са богати източници на витамин К1, но витамин К2 е по-рядко срещан. Тялото ви може частично да преобразува витамин К1 в К2. Това е важно, тъй като количеството витамин К1 в типичната диета е десет пъти по-голямо от това на витамин К2.
Последните данни обаче сочат, че процесът на преобразуване е по-скоро неефективен и може да бъде нарушен от различни фактори. В резултат на това може да е много по-добър вариант директното осигуряване на витамин К2 чрез храната или чрез хранителна добавка.
Витамин К2 се произвежда и от чревни бактерии в дебелото черво. Някои доказателства сочат, че широкоспектърните антибиотици допринасят за недостиг на К2, а освен това те дисбалансират състава на чревния микробиом. Поради тази причина трябва да се приемат пробиотици допълнително по време на антибиотично лечение.
COXAMIN К е хранителна добавка, съдържаща високо усвоим калций, получен от калцифицирани червени водорасли Lithothamnion Calcareum и максимални количества натурални витамин K2 и витамин Д3.
Витамин К2 се съдържа главно в определени животински и ферментирали храни, които повечето хора избягват. Като животински източници може да посочим млечни продукти с високо съдържание на мазнини от крави, хранени с трева; яйчни жълтъци, както и месо от черен дроб и други органи.
Витамин К е мастноразтворим, което означава, че нискомаслените и животинските продукти са по-скоро неподходящ източник.
Ако някои от тези храни са неподходящи за вас, приемането на добавки е алтернатива и може да изберете продукт от серията Coxamin.
Използвани ресурси
Sawsan Jaghsi (November 21st 2019). Relation between Vitamin K and Osteoporosis [Online First], IntechOpen, DOI: 10.5772/intechopen.89656. Available from: https://www.intechopen.com/online-first/relation-between-vitamin-k-and-osteoporosis
Iwamoto J. Vitamin K₂ therapy for postmenopausal osteoporosis. Nutrients. 2014;6(5):1971-1980. Published 2014 May 16. doi:10.3390/nu6051971
Palermo A, Tuccinardi D, D’Onofrio L, et al. Vitamin K and osteoporosis: Myth or reality?. Metabolism. 2017;70:57-71. doi:10.1016/j.metabol.2017.01.032
Pearson DA. Bone health and osteoporosis: the role of vitamin K and potential antagonism by anticoagulants. Nutr Clin Pract. 2007;22(5):517-544. doi:10.1177/0115426507022005517
Zittermann A. Effects of vitamin K on calcium and bone metabolism. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2001;4(6):483-487. doi:10.1097/00075197-200111000-00003
Hamidi MS, Gajic-Veljanoski O, Cheung AM. Vitamin K and bone health. J Clin Densitom. 2013;16(4):409-413. doi:10.1016/j.jocd.2013.08.017
Villa JKD, Diaz MAN, Pizziolo VR, Martino HSD. Effect of vitamin K in bone metabolism and vascular calcification: A review of mechanisms of action and evidences. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(18):3959-3970. doi:10.1080/10408398.2016.1211616
Giammanco, Marco & Di Majo, Danila & Leto, Gaetano & Flandina, Carla & Piazza, Melania & Guardia, Maurizio. (2012). The Role of Vitamin K in Bone Remodeling and Osteoporosis. Journal of Food Research. 1. 10.5539/jfr.v1n4p106.
Zhang, Y., Liu, Z., Duan, L. et al. Effect of Low-Dose Vitamin K2 Supplementation on Bone Mineral Density in Middle-Aged and Elderly Chinese: A Randomized Controlled Study. Calcif Tissue Int 106, 476–485 (2020). https://doi.org/10.1007/s00223-020-00669-4
Shearer M.J. Fu X. Booth S.L. Vitamin K nutrition, metabolism, and requirements: current concepts and future research. Adv Nutr. 2012; 3: 182-195 https://doi.org/10.3945/an.111.001800