Артритът представлява болестно състояние, включващо възпалителни изменения в една или повече стави на човешкото тяло.
В групата на артритите се включват много голям брой заболявания, като общото между тях е тенденцията да протичат с болка (само болката в ставата се нарича „артралгия“), схващане, подуване, зачервяване и увреждане на функцията на ставите.
„Артрит“ буквално означава възпаление на ставата.
Възпаление на някоя или някои от ставите в човешкото тяло възниква в хода на много заболявания, които се включват в голямата група на артритите.
Някои от най-честите форми на артрит са:
- инфекциозен артрит: възпалението на ставата се получава в резултат на проникване на микроорганизми като бактерии, вируси и гъбички в самата става, като тези микроорганизми могат да достигнат ставата по кръвен път (от други огнища на инфекция в организма), по съседство (при наличие на по-повърхностна инфекция около ставата, напр. на подкожие или кожа) или при директно проникване (при операция, пробождане или инжекционна манипулация върху ставата).
- ревматоиден артрит: своеобразно възпаление на ставата се получава в резултат на ненормален отговор на собствената имунна система на организма към неизвестен причинител. Това заболяване има хроничен ход (протича много дълго, на практика не се излекува окончателно) и се свързва с особености на генетичните заложби на болните, обуславящи неправилното функциониране на „защитните системи “ на организма, които почват да атакуват някои от собствените си структури. Досега не е открит конкретен причинител на това заболяване. Обикновено засяга много стави. При децата се наблюдават по-особени форми, обединени под името „ювенилен (младежки) ревматоиден артрит“.
- подагрозен артрит: при този вид артрит, поради дефект в метаболизма (преработването) на някои вещества (и от храната), в някои стави се натрупва голямо количество кристали от пикочна киселина, която предизвиква възпаление, протичащо на пристъпи.
- реактивен артрит: при този вид артрит няма директно проникване на инфекциозен причинител в ставната кухина. Защитната имунна система на организма реагира на налична инфекция в пикочно-половия път или в храносмилателния път и паралелно или в последствие (дори месеци и години след въпросната инфекция) атакува и някои стави, по неизвестни още причини.
- посттравматичен артрит (артрит след травма): при този вид артрит възпалението се предизвиква от изменения, които са в резултат на нараняването на ставата и околните структури.
- артрит при износване: в английската и американска литература този артрит се нарича „остеоартрит“ като с това се набляга на възпалителните изменения в ставата, докато у нас, за същото състояние се използва наименованието „артроза“, което акцентира върху промените на износване на структурите на ставата. Това е едно и също заболяване, в дадени стадии на което преобладава наистина възпаление на ставата, докато в други етапи (особено по-напредналите) на преден план е износването. Ако се счита за артрит, то това заболяване е най-честият артрит при възрастните (основно представители на това заболяване са коксартрозата, засягаща тазобедрената става, и гонартрозата, засягаща колянната става).
- други по-редки форми на артрит са тези, съпровождащи заболяването псориазис, артритът при болестта на Бехтерев, при системния лупус еритематозус, артритът съпровождащ язвения колит и болестта на Крон, артритът при Лаймска болест , артрит при хепатит В и С и т.н.
Някои от формите на артрит протичат остро (т.е. оплакванията се изявяват за кратко време и после отшумяват сами или в резултат на лечението), докато други – хронично (постоянно, за дълго време, като най-често заболяванията протичат с пристъпи и безсимптомни периоди без оплаквания).
Голяма част от артритите (тези, които протичат с болестно променена „защитна реакция“ от страна на собствената имунна система) показват тенденция към засягане на вътрешните органи.
Възпалението на ставата може да засяга освен непосредствените и структури, така и съседните, спомагателни съединително – тъканни структури като сухожилия, мускули, връзки, кости и т.н.
Всяко едно от заболяванията в групата на артритите има собствен облик, предизвиква различен комплекс от оплаквания, открива се и се лекува различно, но общото между всички тях е възпалението в различна степен на една или повече стави.
Независимо от конкретния вид артрит и причината за възникването му, във вътрешността на ставата се развива възпалителна реакция.
По принцип възпалението е защитен механизъм на организма, но може също така да увреди някои от структурите му.
Определени клетки на имунната система (те се намират в кръвта или костния мозък и при нужда се отправят към мястото на възпаление или се трансформират на място), които не са еднакви при отделните видове артрити, проникват в ставата и се натрупват в синовиалната мембрана. Възпалената синовиална мембрана произвежда възпалителна течност, която причинява подуване и отичане на ставата. Възпалението предизвиква затопляне на ставата и тъканите около нея (повишава се активността на всички процеси във възпалените тъкани). Защитните клетки на имунитета отделят вещества, които дразнят рецепторите (възприемащи структури) в синовиалната мембрана и предизвикват болка.
Подуването и възпалението причиняват скованост на ставата и увреждане на тъканите във вътрешността. Болката (която е естествен сигнал за „тревога“ в тялото) се появява при иначе нормални движения в ставата или в покой. В резултат на всичко това подвижността в дадената става намалява и мускулите, които осъществяват движенията в нея отслабват.
Ако възпалението се задълбочи или протече продължително във времето, то уврежда и лежащия под синовиалната мембрана ставен хрущял и впоследствие лежащата под хрущяла кост, което вече сериозно и почти необратимо уврежда ставата и нейната функция.
Различните видове артрит се наблюдават във всички възрасти, като сред различните възрастови групи преобладават определени от тях.
В световен мащаб от артритни заболявания страдат около 350 млн. души.
Ревматоидният артрит например се среща най-често при жени в средна и старческа възраст, докато артритът при износване се среща предимно при възрастни хора с различни преобладаване на женски или мъжки пол според засегнатата става.
Поради особеностите си, артритът в детска възраст е обособен като отделно заболяване.
Артритът след травма се среща по-често при физически активни хора, реактивният артрит засяга по-често хора между 30 и 40-годишна възраст, по често мъже при артритът, съпровождащ инфекция на пикочно-половия път и т.н.
Липсата на витамин Д е свързана с ревматоидни заболявания
Близо три четвърти от пациенти, посещаващи клиника за лечение на ревматоидни заболявания, страдат от недостиг на витамин D.
Лекарите измерили нивата на витамин D при всички нови пациенти в клиниката за периода януари – юни 2007. Екипът установил, че от 231 пациента 162 (70%) са имали понижени нива на витамин D, а 26% са страдали от остър недостиг на витамина. Разликата между млади и възрастни пациенти в проценти се оказала малка. Острия недостиг на витамин D засяга значителен брой от пациентите с различни заболявания, като възпалителни заболявания на ставите, ревматизъм, артрит, болки в гърба и остеопороза. Това е прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. В резултат от намаленото усвояване на калций костите изтъняват и губят плътността си.
1 коментар