Нека признаем, че „мускулно-скелетен“ е труден за произнасяне израз, а много често не става ясно и какво означава това словосъчетание. В интерес на истината мускулно-скелетните разстройства всъщност са едно от най-често срещаните медицински състояния, засягащи приблизително една трета от всички възрастни. И този брой нараства експоненциално поради застаряващото население, но не само – причините са твърде разнообразни. Някои от тях се отнасят до естествените дегенеративни процеси в организма, дължащи се на остаряването, докато други се дължат на болестни състояния, травми и подобни.
Но какво по-точно предизвиква мускулно-скелетна болка, каква може да бъде според произхода си и дали можем да ѝ противодействаме – разберете от нашата статия.
Какво представлява мускулно-скелетната болка?
Мускулно-скелетната болка засяга костите, мускулите, връзките, сухожилията и нервите. Тя може да бъде остра (с бързо начало и тежки симптоми) или хронична (с дълготраен характер). Мускулно-скелетната болка може да бъде локализирана в една област или широко разпространена в няколко области.
Болката в долната част на гърба е най-често срещаният вид мускулно-скелетна болка както сред мъжете, така и сред жените. Други често срещани видове мускулно-скелетна болка са тендонит, миалгия (мускулна болка) и стресови фрактури.
Причини и видове мускулно-скелетна болка
Мускулно-скелетната болка може да бъде причинена от нарушения във функциите на мускулите, сухожилията, връзките, костите, ставите или комбинация от няколко от тях.
Мускулно-скелетната болка може да бъде причинена от нараняване, лоша стойка на тялото, повтарящи се или монотонни движения, прекомерна употреба на определена група мускули. Може да се дължи и на обикновено износване. Болката може да се усеща по цялото тяло или на определено място, например може да се усеща при разтежение на сухожилие, обтегнат мускул или усукан глезен. Ако болката е силна, това дори може да ви лиши от сън и да наруши ежедневния ритъм. За щастие има много начини за лечение на мускулно-скелетната болка, но е важно да се открие от къде произлиза тя.
На следващо място ще разгледаме някои от най-често срещаните видове мускулно-скелетна болка и техните особености.
Болката в костите обикновено е дълбока, проникваща или тъпа. В повечето случаи е резултат от нараняване. Други по-рядко срещани причини за болка в костите включват костна инфекция (остеомиелит), хормонални нарушения и тумори.
Мускулната болка (известна още като миалгия) често е по-малко интензивна от болката в костите, но може да бъде много неприятна. Например мускулен спазъм или съкращаване (продължително болезнено свиване на мускулите) в прасеца е интензивна и рязко настъпваща болка. Болка може да възникне, когато мускулът е засегнат от нараняване, има загуба на приток на кръв към мускула, образувана инфекция или тумор. Полимиалгия ревматика е едно нарушение, което причинява силна болка и скованост в областта на шията, раменете, горната и долната част на гърба и бедрата.
Болката в бурсите може да бъде причинена от травма, прекомерно натоварване, подагра или инфекция. Бурсите представляват малки торбички, пълни с течност, които осигуряват защитно пространство около ставите. Обикновено болката е по-лоша при движение, включващо бурса и се облекчава в състояние на покой.
Болката в сухожилията и връзките често е по-малко интензивна от болката в костите. Този вид мускулно-скелетна болка се описва като ‘остра’ и може да е по-осезаема, когато има засегнато сухожилие или лигамент. В покой болката обикновено намалява. Честите причини за болка в сухожилията включват:
- Тендинит (възпаление на сухожилията);
- Теносиновит (вид възпаление на ръцете или краката);
- Латерален епикондилит или медиален епикондилит (възпаление на лакътната става);
- Наранявания на сухожилията.
Най-честата причина за болката в лигаментите е нараняване (навяхвания). Навяхването представлява разтегнат или разкъсан лигамент, а лигаментите са тъкани, които свързват костите по своята същност.
Болката в ставите (наречена артралгия) може или не да бъде свързана със ставно възпаление (артрит). Артритът може да причини подуване, както и болка в различни части на тялото. Голямо разнообразие от разстройства може да причинят артрит, включително възпалителен артрит (като ревматоиден артрит), остеоартрит, инфекциозен артрит, автоимунни разстройства (като системен лупус еритематозус) и васкулитични разстройства (като IgA-свързан васкулит), остеонекроза и наранявания, засягащи частта на костта вътре в ставата.
Фибромиалгията може да причини болка в мускулите, сухожилията или връзките. Обикновено болката се усеща или причинява чувствителност на множество места и може да е трудно да се опише точно самата болка, но може да не идва от ставите. Засегнатите хора обикновено имат други симптоми, не могат да спят добре или усещат общо напрежение в тялото.
Някои нарушения на опорно-двигателния апарат причиняват болка, като притискат нервите. Тези състояния включват тунелните синдроми (например синдром на карпалния тунел, синдром на кубиталния тунел и синдром на тарзалния канал). Болката има тенденция да се разпространява по пътя на нерва и може да е пареща. В някои случаи има и изтръпване, загуба на усет в определена част на засегнатия крайник и други симптоми.
Средства за облекчаване и контрол на мускулно-скелетна болка и заболявания
За да се установи точният произход на проблема, медицинските специалисти трябва да оценят следните точки:
- Колко и кои стави участват в болката и кои движения пораждат болковия синдром;
- Дали участва централната част на скелета (като гръбначния стълб и таза);
- Дали болката в ставите има остър или хроничен характер;
- Какви фактори облекчават или влошават болката – движение, покой, студен компрес, лекарства, друго;
- Дали има още симптоми, засягащи други органи (например обрив, висока температура и други).
Практиката показва, че в лечебния процес може да се използва комплекс от средства за лечение и подобряване на състоянието:
- Фискални терапия (физиотерапия), предимно с програма за упражнения (аеробика, укрепване, разтягане), в комбинация с физически модалности като прилагане на топлина или лед;
- Шини и / или ортези според етапа на заболяването, интензитета на болките и други фактори;
- Използване на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС);
- Намаляване на натоварването или повече почивка;
- Управление на стреса / поведенческа интервенция.
А какви други мерки може да предприемете като допълнение към лечението си, ако имате конкретно заболяване и искате да облекчите муслулно-скелетните болки? Един от най-известните похвати е компресът с лед, който е добре познат сред спортистите и атлетите. Задължително след това е необходимо да се осигури почивка и покой, като посещението на лекар е задължително.
Травмата на стави, кости, сухожилия и лигаменти не е проблем, който да пренебрегнете с лека ръка, а е нещо, на което трябва да обърнете сериозно внимание, за да запазите двигателната си гъвкавост.
Друг начин за облекчаване на мускулно-скелетната болка е чрез използването на локални аналгетици. Това може да са мехлеми, кремове, лосиони или гелове, втривани директно в кожата на мястото на болката.
Но тези средства няма да могат да спомогнат за възвръщане на мобилността и успокояване на болката в дългосрочен план. За това се препоръчва физиатрия и физикална терапия. Физиатрията използва комбинация от облекчаване на болката и физическа терапия за лечение на наранявания и разстройства, които нарушават способността на човек да функционира и да се движи. Този вид терапия могат да се прилагат при широк брой състояния изброени в настоящата статия, но задължително по преценка на специалист.
Остеопатична манипулационна терапия е следващото средство, което може да е от полза. Макар и не много популярна у нас, чрез тази терапия се търси облекчаване на мускулно-скелетната болка. Лекар остеопат прилага специфично остеопатично манипулативно лечение, за да таргетира и намали болката, да облекчи спазмите и да спомогне за противодействие на възпаление в тъканите.
В този ред на мисли идва и следващият метод. Хиропрактичната грижа поставя голяма част от акцента върху лечението на мускулно-скелетната болка, заедно с болката, причинена от взаимодействието на мускулно-скелетната система с нервната система.
Може да бъдете по-податливи на мускулно-скелетни болки, ако мускулите ви не са достатъчно силни или издръжливи. А това зависи от вас и по какъв начин се храните. Мускулите ви се нуждаят от аминокиселини, за да се възстановяват и поддържат, за да ви служат гладко при всяко движение и за да издържате повече време и по-голямо натоварване при тренировка.
Мускулните крампи, например, възникват при липса на калций и други минерали в организма. Активно спортуващите хора се нуждаят не само от минерали, а и от витамин Д и К, които спомагат за изграждане на костна тъкан и поддържане на добро здраве на костите.
В продуктовия каталог на Coxamin ще намерите някои от тези елементи в специална форма, например:
- Coxamin – продукт, съдържащ калций, изцяло на растителна основа, който е с висока степен на усвоимост поради специфичната му структура (три полиморфни форми – калцит, арaгонит, ватерит);
- Coxamin Magne – комбинация от 74 микроелемента и минерала на растителна основа, като калцият отново е в три полиморфни форми със сертификат за качество от Kosher, Halal, USA FDA „GRAS”, EU Health, Non GMO, ISO и HACCP;
- Coxamin D – разработен на базата на COXAMIN, обогатен с 5 μg Витамин D3/на 1 таблетка;
- Coxamin K – комбинация от високо усвоим калций, получен от калцифицирани червени водорасли Lithothamnion Calcareum и максимални количества натурални витамин K2 и витамин D3.
Препоръчваме ви да прочетете още по темата:
9 естествени начина да облекчите болката от артрита
Как да спрете ставните възпаления
Малко известни факти за болестта остеопороза + мерки за превенция