Остеопорозата е системно нарушение на костния метаболизъм, при което плътността и здравината на костите намалява и се повишава риска от счупване при леки травми. Счупването на костта настъпва, когато силата на удара надвишава здравината на костта. При това костите се чупят на най-слабите места. Заседналият начин на живот и неправилното хранене водят до все по-широко разпространение на тази болест по света.
Остеопорозата може да засегне млади хора, хора на средна възраст и хора в напреднала възраст. Много хормонални, метаболитни, гастроинтестинални и бъбречни болести нарушават костния метаболизъм и се изявяват и с остеопороза освен с другите си ефекти – захарен диабет, малабсорбция, алкохолизъм, системни възпалителни процеси като ревматоиден артрит, хронична бъбречна болест и др.
Остеопорозата се развива при жените след настъпването на менопаузата, което се дължи на загубата на женски полови хормони – естрогени. При жените след менопауза костите добиват характерна порьозност и стават рискови за фрактури на типични места. Остеопорозата при мъжете е по-рядка, но не се изключва.
За профилактика и лечение на остеопорозата са разработени ръководства от международни екипи от специалисти. Те са базирани основно на клинични проучвания при жени след менопауза, при които заболяването се среща и най-често.
Кой има повишен риск за остеопороза?
Рискът за развитие на остеопороза и за патологични костни фрактури е повишен при:
- напреднала възраст
- семейна история за костни фрактури
- преждевременна менопауза (преди 45-гозишна възраст)
- понижен прием на калций
- понижена физическа активност
- наднормено тегло или затлъстяване
- тютюнопушене
- алкохолизъм
- хронична кортикостероидна терапия
- рискови фактори за падане.
Някои от тези рискови фактори не могат да бъдат повлияни – например възрастта и генетичното предразположение към костни заболявания. Други фактори обича могат да бъдат модифицирани и всеки, който има повишен остеопоротичен риск, трябва да се фокусира върху предотвратяването на болестта и костните фрактури.
Веднъж настъпила, болестта се лекува с утвърдени медикаменти. Много промени в начина на живот и хранителния режим обаче могат да предотвратят нуждата от медикаментозно лечение или да го подпомогнат.
Основни аспекти на комбинирания подход за грижа за костното здраве включва рационално хранене, физическа активност, излагане на слънчева светлина, прекратяване на пушенето и злоупотребата с алкохол. Тези мерки имат за цел да предотвратят или да забавят възрастовата прогресия на измененията в структурата и функцията на костите.
Как да подкрепим здравето на костите?
Костното здраве се определя от генетични фактори и от външни фактори – хранене и физическа активност. Въпреки че костите са твърди и изглеждат инертни, костната тъкан е метаболитно-активна – тя приема хранителни вещества и минерали и отделя метаболити и минерали. Костите непрекъснато се разграждат и се образуват наново, като по този начин се ремоделират. Между костната тъкан и организма съществува непрекъснато равновесие. Затова начинът на хранене е от изключително значение за поддържането на костното здраве.
Костите са изградени от протеини със специфична архитектура, които се минерализират с участието на калций и фосфор. Калцият и фосфорът са ключови минерали за костното здраве. Те се приемат с храната, но не се усвояват напълно – част от тях се отделят през червата и бъбреците. Образуването и ремоделирането на костите е под контрола на няколко хормона. Когато тези минерали не се приемат в достатъчно количество, хормоните ги извличат от костната тъкан и костите отслабват.
Образуването на костната тъкан зависи от няколко хормона, които регулират калциево-фосфорната обмяна:
- паратхормон (хормон на паращитовидната жлеза) – поддържа нивото на калция и контролира разграждането и образуването на костта;
- калцитриол (производно на витамин D) – стимулира абсорбцията на калций и фосфор от храната;
- калцитонин (хормон на щитовидната жлеза) – предотвратява разграждането на костта при много ниска концентрация на калций в организма;
- полови хормони – мъжките и женските полови хормони осигуряват бурен растеж на скелета през пубертета, а естрогените предотвратяват разграждането на костите преди менопуазата, и др.
Паратхормонът, калцитонинът и половите хормони се произвеждат в тялото. Витамин D също се синтезира в кожата, но само под действие на ултравиолетови лъчи – от слънцето или от изкуствени светлинни източници. Витамин D се набавя и при консумация на животински храни – рибено масло, мазни риби (сьомга и др.), животински черен дроб, яйчени жълтъци и др.
Калцитриолът се образува чрез последователно превръщане на витамин D в черния дроб и бъбреците. Основната функция на витамин D е да доставя калций и фосфор за тялото от храната. При недостиг на витамин D минерализацията на костта протича неправилно. В детска възраст това води до развитие на болестта рахит, а при порасналите хора – до остеопороза.
Ежедневният прием на важни за организма минерали и витамини в нужните количества е важен за запазване на костното здраве. Съществуват много комбинирани препарати, които улесняват едновременния прием на комбинация от необходими нутриенти. Такава е формулата на препарата Coxamin D. Той се произвежда от червените водорасли Lithothamnion calcareum, които са изключително богати на калций и много други минерали – магнезий, калий, натрий, желязо, фосфор, манган, йод, цинк, мед, кобалт, селен и др. Освен високото количество калций, препаратът съдържа и витамин D за синергично действие в костната грижа.
Физически упражнения
Движението е от изключително важно значение за структурата и функцията на костите. Движението на тялото се извършва чрез преместване на костите в пространството при съкращение на свързаните с тях мускули. Тук важи правилото „use it or lose it”. Това означава, че ако един орган не се използва, той загубва функцията си. Мускулите са свързани с костите чрез сухожилия и всяко движение оказва пряка стимулация на костта. Така в костта протичат непрекъснати процеси на разграждане на стара кост там, където вече няма натоварване, и на образуване на нова и по-плътна кост на местата, където има повишено натоварване. Физическите упражнения са важен елемент от профилактиката и терапията на остеопорозата, както и балансираното хранене.
Много проучвания при жени след менопаузата потвърждават благоприятния ефект на упражненията. Анализ на 24 клинични проучвания показа оптимална полза на упражненията с тежести с високо натоварване и нисък интензитет три пъти седмично. Упражненията за резистентност повишават минералната плътност на костта на местата, които са най-рискови за фрактури – бедрена шийка, поясни прешлени.
Физическите упражнения укрепват и мускулите – повишават тяхната сила и еластичност, подобряват мускулния тонус и баланс и по такъв начин предотвратяват паданията и фрактурите.
Остеопорозата е предотвратимо заболяване и физическите упражнения в комбинация с достатъчна набавка на хранителни вещества са най-доброто средство за повишение на костната минерална плътност и структурата на костта.
Използвани източници
- Bone Health and Osteoporosis. Rockville (MD): Office of the Surgeon General (US); 2004. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK45513/
- Tarantino U., Iolascon G., Cianferotti L.,et al. Clinical guidelines for the prevention and treatment of osteoporosis: summary statements and recommendations from the Italian Society for Orthopaedics and Traumatology. J Orthop Traumatol. 2017 Nov; 18(Suppl 1): 3–36. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5688964/
- R Zhao 1, M Zhao, Z Xu The effects of differing resistance training modes on the preservation of bone mineral density in postmenopausal women: a meta-analysis. Osteoporos Int. 2015 May;26(5):1605-18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25603795/