През последните близо 12 месеца живеем в период на световна пандемия от COVID-19. Човечеството се сблъска с непознат досега вирус, който промени живота на всички ни. Ситуацията е динамична, тепърва много въпроси чакат своите отговори, а за момента броят на болните в световен план не спира да расте.
С оглед на стремежа към превенция на коронавирусната инфекция, както и на по-бързото възстановяване се установи, че микро и макро елементите влияят върху имунната система и справянето с вируса при боледуване. Сред тези, които оказват благоприятно влияние върху състоянието при боледуване от новия коронавирус, са цинкът, селенът, Витамин D и калцият.
В статията ще разгледаме ролята на минерала калций и дали той може да е от полза в оздравителния процес при прекарана инфекция с коронавирус.
Какво представлява коронавирусната инфекция
Вирусът SARS-CoV-2 е отговорен за развитието на коронавирусната инфекция. Навлизайки в тялото, той се закрепя за АСЕ2 рецепторите на протеиновите клети, които се разполагат на повърхността им. Чрез тях вирусът достига до здравите клетки, уврежда ги и успява да се размножи и разпространи в органи из цялото тяло.
Какви са начините за заразяване със SARS-CoV-2
Заразяването с коронавируса, който възниква през декември 2019-та в Ухан, се случва, когато в тялото попаднат вирусни молекули. Това става при поглъщане на вирусни частици чрез попаднали във въздуха капчици от кихане на болен, кашлица и дишането му. Също можем да се заразим чрез допир на повърхности, на които има вирусни частици, след което докоснем очите, устата или носа си.
Попадайки върху лигавиците, вирусът си поправя път към по-нататъшното навлизане в тялото.
Какво се случва след като вирусът попадне в кръвта
Щом SARS-CoV-2 навлезе в тялото, то отговаря чрез реакция на имунната система. Обикновено се появяват симптоми като треска, повишаване на температурата, кашлица, болки в тялото, главоболие, хрема, загуба на обоняние и вкус, храносмилателни нарушения като диария или запек и други.
Коронавирусът може да предизвика силно възпаление на белите дробове, което причинява затруднение на дихателния процес. Ако алвеолите в белите дробове се възпалят, това води и до развитие на пневмония.
Други последствия от COVID-19 са:
- опасност от развитие на остър респираторен дистрес (ARDS);
- гадене;
- задух;
- лесна умора;
- чувство за объркване.
Има ли мерки за превенция и контрол на развитието на COVID-19
Дали човек ще се зарази с коронавирус при срещата с него и как ще протече инфекцията зависи изцяло от имунния отговор. Затова е от особено значение имунната ни система да е достатъчно подготвена при сблъсъка с този вирус, както и с други. Това обаче не става за един или два дни. В контекста на COVID-19, имунен отговор може да се задейства по няколко начина около 2-3 седмици след преминаване на първоначалните симптоми, а след това се изграждат и втори вид антитела.
На базата на проведени изследвания и мнения на учени, публикувани в списанието за наука „Nutrients“, приемът на цинк, селен, Витамин D и калций подпомага справянето с инфекцията от коронавирус.
Каква е връзката между калций и Covid-19
Според изследване, проведено през ноември миналата година от китайски учени, серумните нива на калций и коронавирусът имат взаимовръзка.
Изследването е имало за цел да се установят нивата на калций в организма при леките, умерените и тежките случаи на коронавирусна инфекция. Освен това са проверени уврежданията на вътрешните органи вследствие на вируса и наличието на имунните цитокини.
Какви са резултатите от изследванията
Учените, провели изследванията, са установили, че пациентите с леко и умерено протичане на вируса са с ниски серумни нива на калций в още в началото на проявата на симптомите. При тежките случаи на COVID-19 нивата са значително по-ниски в ранен стадий от тези на леките и умерените случаи.
Освен това в едно от изследванията се доказва, че ниските нива на калций са свързани с увреждане на вътрешните органи. Цитокините, които са важни за имунната система, също намаляват вследствие на ниските нива на калций.
Калцият е биомаркер с клинична значимост още при първите прояви на симптоматиката на новия коронавирус. Минералът е тясно свързан с асоциирани с вируса множествени увреждания на вътрешните органи и по-силно изразени възпаления.
Защо калцият е от такова значение за организма
Калцият е най-разпространеният минерал в тялото. Средното му съдържание в организма на възрастните е 1 килограм и 200 грама. Около 99% процента от калция се намира в костите и зъбите, тъй като минералът е тяхна основна градивна единица.
Останалият процент работи в кръвта и екстрацелуларната течност, като там минералът спомага за работата на мускулите, сърцето и неврологичните процеси. Тяхната функция може да бъде нарушена в резултат на преболедуването на коронавирус и особено ако има дефицит на някакви витамини и минерали.
Калцият е важен и за процеса на кръвосъсирването и неговият дефицит намалява коагулацията на кръвта. Ниските нива на минерала понижава и клетъчния отговор вследствие на различни сигнали, включително тези на имунната система.
При недостатъчен прием на калций организмът започва да черпи от запасите, натрупани в костите. Така костната система става компрометирана и структурите, които я изграждат, са по-податливи на фрактури.
Какви са необходимите количества калций, които трябва да приемаме ежедневно
Тъй като калцият не се произвежда от организма, но се отделя в урината, е от особено значение да се приема допълнително. Нужните количества дневно се определят от възрастта и пола на човека. Най-общо казано децата от 1 до 10 години трябва да приемат между 500 и 1000 мг. дневно, младежите между 10 и 19 години – 1300 мг. дневно, хората на средна възраст – 1000 мг., а мъжете и жените над 65 години – 1200 мг.
От къде може да се набави нужното количество калций за деня
Калцият може да се приема чрез консумираната храна и хранителните добавки. Съдържа се в добри количества в следните храни:
- млечните продукти;
- зърнените храни;
- сардините;
- броколи и карфиол.
Тъй като е трудно да се достигне изцяло нужното количество на калций в организма само чрез храната, е добре да се приема под формата на хранителна добавка.
Защо да изберете Coxamin като добавка с калций
Коксамин е иновативен продукт, съдържащ калций с изцяло растителен произход. Той може да се приема както при инфекции COVID-19, така и като способ за поддържането на оптимални нива на калций в организма.
Коксамин са таблетки, които са извлечени от червените калцифицирани водорасли – Lithothamnion Calcareum. Тези таблетки са най-лесният и добре усвоим калциев продукт от организма.
Освен това в Коксамин се съдържат още селен и цинк, които са от важно значение в борбата с коронавируса. Продуктът осигурява общо 74 микро и макро елементи, важни за тялото, включително магнезий, мед, бор и други.
Коксамин е подходяща хранителна добавка с калций и за вегетарианци, тъй като не съдържа лактоза. Сертификатите му за качество, сред които ISO, Kosher, EU Health, Halal, гарантират качеството на продукта и липсата на консерванти, пестициди и оцветители в състава му.
Използвани ресурси
Alexander J, Tinkov A, Strand TA, Alehagen U, Skalny A, Aaseth J. Early Nutritional Interventions with Zinc, Selenium and Vitamin D for Raising Anti-Viral Resistance Against Progressive COVID-19. Nutrients. 2020;12(8):2358. Published 2020 Aug 7. doi:10.3390/nu12082358
Shakoor H, Feehan J, Al Dhaheri AS, et al. Immune-boosting role of vitamins D, C, E, zinc, selenium and omega-3 fatty acids: Could they help against COVID-19?. Maturitas. 2021;143:1-9. doi:10.1016/j.maturitas.2020.08.003
Bae M, Kim H. Mini-Review on the Roles of Vitamin C, Vitamin D, and Selenium in the Immune System against COVID-19. Molecules. 2020;25(22):5346. Published 2020 Nov 16. doi:10.3390/molecules25225346
1 коментар