В днешно време съществуват разнообразни възможности за поддържане на денталното здраве. Голям брой микроелементи, които са полезни за костната структура, допринасят и за здравето на зъбите. Тези микроелементи и свързаните с тях храни са полезни и за общото благосъстояние на цялото тяло.
От най-ранна детска възраст, хората трябва да се придържат към оптималната грижа за зъбите. Тя е важна за предотвратяване на кариеси и заболявания на венците. Здравето на зъбите и храненето вървят ръка за ръка. Включването на определени витамини и минерали в диетата помага за поддържането на здравето на зъбите.
Грижата за зъбите се основава на правилната ежедневна хигиена — почистване на зъбите с четка и конец за намаляване на натрупването на плака и неутрализиране на риска от развитие на заболявания на венците и кариеси. Липсата на определени хигиенни навици, обикновено води до скъпо лечение и може да доведе до трайни увреждания на зъбите и венците.
Заболявания на венците и кариес
Заболяването на венците, известно като пародонтоза, е често срещан проблем, който се дължи на липсата на подходяща грижа за устната кухина. Пародонтозата включва два основни вида заболявания – гингивит и пародонтит. Гингивитът се появява, когато венците са възпалени и при липса на лечение може да прогресира към по-сериозното заболяване – пародонтит.
Гингивитът се характеризира с наличието на бактерии, които се размножават в джобовете на венците, причинявайки увреждане на тъканите, които свързват зъбите с костта на челюстта. Тези бактерии могат лесно да проникнат в кръвоносната система, а това често води до допълнителни здравословни проблеми и повишен риск от сърдечни заболявания. Симптомите на гингивита включват отоци с променен цвят, кървящи и/или отдръпнати венци, както и промени в чувствителността на зъбите при ядене, разклатени зъби, загуба на зъби и лош дъх.
Кариесът, от своя страна, се предизвиква от бактерии, които произвеждат киселини и се активират от въглехидратите. Микробите в устната кухина разграждат въглехидратите чрез ферментация и произвеждат киселинни продукти, които разрушават твърдата структура на зъбната тъкан. След консумация на въглехидрати настъпва бързо понижаване на pH стойността (5,5 или по-ниско) около биофилма на зъбите. Типът въглехидрати, които консумираме, определя степента, в която зъбите се разрушават. Количеството и честотата на приема на захар също е фактор за бактериалния метаболизъм и крайната тежест на увреждането на зъбите.
Храненето в подкрепа на денталното здраве
Зъбната хигиена и храненето играят важна роля в намаляването на разпространението на заболявания в устната кухина като пародонтоза и кариес.
Установена е връзката между честата консумация на кисели храни и напитки и повишения риск от увреждане на зъбите. Сред тези храни са: бекон, говеждо месо, млечни продукти, маслини, както и зърнени храни като спагети и бяло брашно. Киселите напитки включват: енергийни напитки, кафе, газирани напитки и лимонада. Чрез намаляване на консумацията на тези храни и напитки и включване на повече алкализиращи храни като броколи, краставица, къдраво зеле, ябълки, фурми, бадеми и канела, можем да постигнем балансиране на киселинността в устата и да намалим увреждането, причинено от киселинните продукти.
Известно е, че водата, особено когато е флуорирана, е полезна за здравето на зъбите, тъй като предпазва емайла и помага за възстановяването му след киселинно увреждане. Водата от чешмата обикновено съдържа флуор, така че пиенето на вода от чешмата може да помогне за предотвратяване на проблеми със зъбите.
4 храни за дентално здраве
Някои храни могат да бъдат особено полезни за здравето на зъбите. Сред тях са:
- Богати на фибри храни: Плодовете и зеленчуците с високо съдържание на фибри са от изключителна важност за балансирането на захарите и намаляването на увреждането на зъбите, причинено от захарта. Дъвченето и разграждането на фибрите в тях стимулира производството на слюнка, което помага за предотвратяване на киселините и остатъците от храна, които могат да увредят зъбите.
- Ядки: Ядките са полезни за здравето на зъбите, тъй като имат по-малко захар и по-високо съдържание на протеини и други минерали. Те спомагат за цялостното здраве на устната кухина и изискват дълго дъвчене, което стимулира производството на слюнка и подпомага почистването на зъбите.
- Млечни продукти: Въпреки че могат да бъдат киселинни, млечните продукти съдържат калций, което помага за укрепване на зъбите и намаляване на риска от кариеси. Напитки като соево мляко, бадемово мляко, овесено мляко и други растителни напитки, обогатени с калций, също могат да бъдат полезни за здравето на зъбите.
- Постни протеини: Яйца, риба и птиче месо са хранителни продукти, които са полезни за възстановяването на тъканите и изграждането на здравината на костите, включително и зъбите. Те съдържат фосфор, който е важен за поддържането на оралното здраве.
Включването на тези храни във вашата диета може да помогне за поддържате оптималното здраве на зъбите и венците си.
Омега-3 мастни киселини и микронутриенти за дентално здраве
Трябва да обърнем внимание и на някои хранителни вещества, които играят важна роля за поддържането на здравето на зъбите. Те допълват ползите от консумацията на пълнозърнести храни, богати на фибри и важни минерали като калций и фосфор.
Витамин С
Витамин C поддържа здравето на венците и подпомага синтеза на колагена, който е отговорен за целостта на пародонталния лигамент, който държи зъбите стабилни. Освен това, антиоксидантната активност на витамин C може да обезвреди неблагоприятното въздействие на бактериите, налични по повърхността на зъбите.
Витамин D
Витамин D има влияние върху регулирането на калциевия и фосфатния метаболизъм в устата. Той е от съществено значение за устната лигавица и свързващите тъкани и може да подобри процеса на реминерализация на емайла. Консумацията на достатъчно витамин D се свързва с подобряване на костната плътност, намаляване на риска от пародонтоза и предотвратяване на загубата на зъби.
Витамини от група В
Витамините от група В играят решаваща роля за оптималното здраве на устната кухина, тъй като са необходими за обновяването на епителните клетки. Този процес включва замяна на умиращи клетки с нови здрави клетки.
Други микронутриенти
Цинкът, желязото, витамин А и омега-3 мастните киселини са важни за поддържане на здравето на устната лигавица. Те също имат положително въздействие върху имунната система. Омега-3 мастните киселини помагат за регулиране на възпалителния отговор, което влияе благоприятно върху общото здраве на организма.
Пробиотици и фитонутриенти за здравето на зъбите
За да поддържаме здравето на зъбите, е важно да се включат в диетата ни и някои специфични храни, богати на пробиотици и фитонутриенти. Тези полезни вещества играят важна роля в опазването на зъбите от различни заболявания и запазването на здравословната им структура.
Пробиотици
Научно е доказано, че пробиотиците играят роля в намаляването на риска от гингивит, плака и заболявания на венците, които са свързани с размножаването на вредни бактерии в червата. Конкретно, щамовете Lactobacillus и Streptococcus са се доказали като най-ефективни при намаляването на натрупването на плака върху зъбите.
Червени боровинки
Червените боровинки съдържат антоцианини, които са фитонутриенти с антиоксидантни свойства, открити в растенията. Подобно на витамин С, антиоксидантите в червените боровинки предотвратяват прикрепването и размножаването на патогени върху зъбите. Други храни, богати на антоцианини, включват боровинки, червено зеле, черен ориз и малини.
Зелен чай
Зеленият чай съдържа полифеноли, които са фитонутриенти регулиращи бактериите и техните токсични продукти, което помага за предотвратяване на кариеси и възпаление на венците. Освен това, чаят често съдържа естествен флуорид, който укрепва емайла и зъбите като цяло.
В заключение
За да подобрим грижата за нашето дентално здраве, имаме на разположение широка гама от диетични възможности. Някои микроелементи са от особена полза за общата функция на костите, включително здравето на зъбите. Здравословната ни диета и спазването на добра орална хигиена също са изключително важни фактори, които са от значение не само за здравето на зъбите, но и за благосъстоянието на цялото тяло.