Калцият е най-често срещаният минерал в човешкото тяло. Паратиреоидният хормон, калцитонинът, витамин D, остеобластите и остеокластите помагат за поддържане на нивата на калций в организма.
Но поради различни фактори и предразполагащи условия е възможно човек да не си набавя достатъчно калции. Има и някои рискови групи, за които това е характерно. Тъй като калцият е пряко обвързан с витамин Д, витамин К2 и не само, той има ключово значение за здравето на костите и устойчивостта на опорно-двигателния апарат. Затова му обръщаме специално внимание, като разглеждаме възможните признаци за дефицит на минерала.
Функции на калция в организма
Калцият е необходим за много телесни функции. Той играе важна роля за съсирването на кръвта, мускулната и нервната дейност, защитата срещу възпаления и алергии, както и функцията на сърцето, белите дробове и бъбреците.
Но може би най-известната задача на основния минерал е развитието и запазването на костите и зъбите. Около 99% – приблизително 1,2 кг – от общото количество калций в тялото е в костите и зъбите. Калцият също помага на сърцето, мозъка, нервите и мускулите и способства за по-добро съсирване на кръвта.
Ако не приемате достатъчно калций чрез диетата си, тялото ви ще го вземе от костите, за да гарантира нормалната функция на клетките, което може да доведе до отслабени кости или остеопороза. Недостигът на калций може да допринесе за проблеми с настроението като раздразнителност, тревожност, депресия и затруднено заспиване.
Липса на калций – кога и защо се получава
Повечето хора не са наясно какво да очакват, когато нямат достатъчно калций в организма си.
Калцият е толкова важен за поддържането на биенето на сърцето и мозъка ви, че при липсата му тялото го извлича от костите.
Съвсем в началото на самия дефицит първият симптом на недостиг на калций е неочаквано счупване или загуба на зъб.
Ако дефицитът на калций е много тежък или остър, може да има мускулен спазъм или спазми, изтръпване или усещане за парене около устата и пръстите, спазми и тикове на лицето, гърчове и тремор.
Загубата на калций от костите се нарича остеопения, когато е лека, и остеопороза, когато е тежка.
Ако дефицитът на калций продължи дълго време, може да имате трайна загуба на костна тъкан. Това от своя страна може да доведе до чупливост на костите, загуба на подвижност и други проблеми. В такива случаи се прави изследване на костната плътност, за да се установи какво е количеството костна маса, което имате.
Получавате ли достатъчно калций
Много хора не получават препоръчителни количества калций от храните, които ядат, включително:
- Момчета на възраст от 9 – 13 години
- Момичета на възраст от 9 – 18 години
- Жени над 50 години
- Мъже над 70 години
Ако се вземат предвид общият прием на храна и хранителни добавки, много хора – особено подрастващите момичета – все пак не получават достатъчно калций, докато някои по-възрастни жени вероятно получават повече от горната граница.
Някои групи хора са предразположени в известна степен да страдат от липса на калций. Това са следните групи:
- Жените след менопауза, защото преживяват по-голяма загуба на костна тъкан и не абсорбират калций. Достатъчният прием на калций от храната и добавките могат да забавят скоростта на загуба на костна тъкан;
- Жени в детеродна възраст, при които се наблюдава липса на МЦ (аменорея), защото спортуват силно, ядат твърде малко или и двете. В такива случаи е необходим достатъчно калций, за да се справят с намалената абсорбция на калций, увеличените загуби на калций в урината и забавяне на образуването на нова кост;
- Хората с непоносимост към лактоза не могат да усвояват тази естествена захар, открита в млякото и изпитват симптоми като издуване, газове и диария, когато пият по-големи количества наведнъж. Обикновено могат да ядат други богати на калций млечни продукти с ниско съдържание на лактоза, като кисело мляко и сирена, както и да пият мляко без лактоза;
- Вегани (вегетарианци, които не ядат животински продукти) и ово-вегетарианци (вегетарианци, които ядат яйца, но не млечни продукти), тъй като избягват млечните продукти, които са основен източник на калций в диетата на другите хора.
За последните групи хора има доста подходящи източници на калций, които са от растителен произход. Такива храни са кейл, броколи, китайско зеле, някои зърнени храни, къдраво зеле, темпе, тахан и други.
Връзката с остеопорозата
Костите са жива тъкан, която е обект на постоянно развитие и разлагане. Съществува динамичен баланс, при който костните минерали се абсорбират от кръвоносните съдове и се освобождават отново.
Ако в кръвоносните съдове няма достатъчно свободен калций, тялото се обръща отново към запаса от калций и го отстранява от костите. Така концентрацията на калций в кръвта първоначално се поддържа в нормални граници в случай на недостатъчен прием на калций.
По-дългосрочният дефицит на калций може да доведе до декалцификация на костите и зъбите, което освен всичко друго може да доведе до повишен риск от фрактури на костите и костни деформации. Остеопорозата (костната загуба) също може да бъде възможна последица от дефицит.
Остеопорозата е наричана още тихата болест, характеризираща се със загуба на костна маса. Поради отслабени кости, фрактурите стават по-често срещани, което води до сериозни рискове за здравето.
Хората с остеопороза често не се възстановяват след падане и това е втората най-честа причина за смърт при жени, предимно на възраст на 60 и повече години. Мъжете също са изложени на риск от развитие на остеопороза, но обикновено 5 до 10 години по-късно от жените.
За повечето хора остеопорозата е предотвратима и получаването на достатъчно калций в диетата ви е на първо място като превантивна мярка.
Симптоми на дефицит
Тъй като калцият участва в много различни телесни функции, симптомите на калциев дефицит също са много разнообразни. Интензивността и продължителността на дефицита също играят роля.
Следните симптоми могат да сочат за липса на минерала:
- Мускулни крампи, мускулни спазми;
- Сърдечно-съдови проблеми;
- Чупливи нокти;
- Промени на кожата и косата;
- Кариес, пародонтит;
- Храносмилателни разстройства;
- Психологически разстройства;
- Нарушения в метаболизма на костите;
- Остеопороза, рахит.
Човек губи около 300 мг. калций всеки ден чрез потта, урината и изпражненията.
Колко калций трябва да приемаме ежедневно зависи от възрастта, пола и хормоните, наред с други неща.
Юношите имат особено висока нужда от калций, тъй като костната маса все още непрекъснато нараства. Но изискването по време на бременност и кърмене също се увеличава, тъй като плодът изисква минерала за развитие на костни структури. Ако няма достатъчно калций в кръвоносните съдове, тялото отново се обръща към резервите в костите на бременната жена.
Референтните стойности за дневната нужда от калций изглеждат по следния начин:
- Бебета 220 – 330 мг;
- Деца на възраст 1-3 – 600 мг;
- Деца на възраст 4-7- 750 мг;
- Деца на възраст 8-9 – 900 мг;
- Деца на възраст 10-12 – 1,100 мг;
- Юноши на възраст 13-18 – 1200 мг;
- Възрастни – 1000 мг;
- Бременни жени / кърмещи майки (на възраст 19 години) 1200 мг.
В случай, че искате да започнете прием на добавки, съдържащи калций, бихме ви препоръчали продукта Coxamin. Той е подходящ и за лица, които не консумират животински продукти, тъй като е изцяло на растителна основа и се произвежда от червени водорасли. Във формулата му се включват още 74 други минерала с висока бионаличност.
1 коментар