Движението ни съпътства от първите часове на този свят до последния ни дъх. В първите десетилетия от живота то е безпроблемно и ни доставя удоволствие. Смущения се появяват обикновено след 35-40 годишна възраст, отначало като краткотрайна болка или нестаблиност в носеща става (колянна или глезенна), обикновено при натоварвания, по – големи от обичайните, например при фитнес, и отзвучават след кратка почивка. Често не им обръщаме сериозно внимание. Но след време оплакванията се повтарят, обхващат все повече стави, болката става постоянна и не се влияе от покой, засегнатите стави отичат и ограничават подвижността си. В над 60 % от случаите се касае за начало на дегенеративно ставно заболяване – артроза или още остеоартроза, защото се засяга и подлежащата костна тъкан.
Напоследък се наблюдава увеличаване на заболеваемостта за сметка на засягане на все повече млади хора вследствие на заседналия начин на живот и липсата на дозирано физическо натоварване, а от друга увеличаването на средната продължителност на живот и популацията на хората от третата възраст. Друг сериозен проблем на застаряващото българско население е остеопорозата – за която напоследък много се пише и говори. Ще добавя само, че в етиологията на заболяването голяма роля играе недоимъчното хранене, недостигът на витамини и минерали. То лежи и в основата на недобрите резултати от прилаганата скъпа терапия. Стимулирайки синотеза на нова кост, ние сме длъжни да дадем на организма необходимите за това материали.
Напоследък все по-голяма популярност, не само по света, но и у нас добива група фармацевтични продукти, известни като хранителни добавки. Те са сравнително евтини, а значи достъпни за масовия потребител. Безвредни са за здравия организъм, а полезният им ефект е неоспорим. Много подходящи са както за профилактика, така и като съпътстваща терапия. В Америка и развитите западни страни се продават в дрогериите и суперамаркетите, а у нас все още само в аптечната мрежа.
Особено важно е профилактиката да започне своевременно, преди да настъпят необратими промени в ставния хрущял и подлежащата кост.
Важно е и какъв препарат ще изберем. Преди избора на хранителна добавка трябва да си отговорим на няколко въпроса:
– съдържа ли тя необходимите ми градивни вещества
– под каква форма и ще може ли организмът ми да ги усвои
– с какво още може да ми бъде полезна
– какъв е досегашният опит с нея и разрешена ли е употребата й от компетентните органи.
И сега искам да се върна още веднъж към началото на статията, за да си отговорим на един основен въпрос – кое е това, което обединява остеоартрозата и остеопорозата – ежедневната нужда от калций. Калцият е много интересен микроелемент. Освен, че участва в изграждането и здравината на костите от нашия скелет, той още е отговорен за стабилността на клетъчните мембрани, провеждането на импулсите по нервната система, правилната работа на сърцето, тонуса на мускулите, стареенето, борбата със стреса и какво ли още не.
На пазара има голям набор от продукти, съдържащи калций. Най-лесно усвоим /с 20-40 % повече от обичайните препарати и храни/ е калцият от т.нар. „морски” хранителни добавки – 100 % природни продукти, добити от червени водорасли в екологично чистите води на северните морета. Благодарение на своята структура те абсорбират от морската вода още 74 микроелемента и минерала, създавайки по този начин един високоактивен биологичен комплекс. Ежедневният прием на 1 таблетка Коксамин ни спасява от тормозещи, безвкусни, а понякога и смешни диети. Много подходящ е за активни хора от третата възраст, но спомага и за бързото възстановяване при спортуващи и натоварени в ежедневието си хора. В комбинация с витамин Д е много подходящ за профилактика и лечение на остеопорозата.
Д-р Иван Горанов
Ръководител на „Ревматологично отделение”
към МБАЛ „Пловдив”