Костната дензитометрия, наричана още двойна енергийна рентгенова абсорбциометрия, DEXA или DXA, е метод за измерване на костната плътност. При него се използва много малка доза йонизираща радиация, за да се произведат снимки на вътрешността на тялото (обикновено долната част -гръбначния стълб, лумбалната област и бедрата) за измерване загубата на костна тъкан. Обикновено се използва за диагностициране на остеопороза, за оценка на риска на човек за развитие на остеопоротични фрактури.
DXA е прост, бърз и неинвазивен метод, който е утвърден като златен стандарт за установяване на костната плътност. Това е и най-често използваният и най-стандартен метод за диагностициране на остеопороза.
Има някои важни подробности във връзка с резултатите и методите на измерване. Как се използва този тест, за кого е предназначен и как се интерпретират резултатите ще отговорим на следващите редове.
Тестове за костна плътност – обща информация
Този вид тестуване за костна плътност има за цел измерване на костното съдържание на минерали и костната плътност. Може да се направи с помощта на рентгенови лъчи, двуенергийна рентгенова абсорбиометрия (DEXA сканиране) или специална компютърна томография, която използва компютърен софтуер за определяне на костната плътност на тазобедрената става или гръбначния стълб.
По различни причини сканирането DEXA се счита за ‘златен стандарт’ или най-точен тест в практиката и затова ще коментираме само него.
Това измерване предоставя информация на специалиста и на пациента за това дали има намалена костна маса.
Това е състояние, при което костите са по-чупливи и са склонни към фрактури.
Тест за костна плътност се използва главно за диагностициране на остеопения и остеопороза. Процедурата за тестване обикновено измерва костната плътност на костите на гръбначния стълб, долната част на ръката и тазобедрената става. Има и частично тестване с по-ограничен обхват (1 от 2 кости на долната част на ръката), китката, пръстите или петата за тестване, но не е толкова прецизно, колкото другите непреносимите методи, тъй като се тества само едно костно място.
Едно от основните предимства на тестовете за костна дензитометрия е, че могат да установят намаляване на костната плътност и здравина на много по-ранен етап, когато лечението може да бъде от полза.
Какво е DEXA или DXA сканиране
Сканирането на костната плътност, наричано още двойно-енергийна рентгенова абсорбциометрия (DXA), е подобрена форма на рентгенова технология, която се използва за измерване на загубата на костна тъкан.
DXA е установен стандарт за измерване на костната минерална плътност (BMD).
Рентгенографията е неинвазивен медицински тест, който помага на лекарите да диагностицират и лекуват медицински състояния с различен произход и патология. Образът с рентгенови лъчи включва излагане на част от тялото на малка доза йонизиращо лъчение, за да се получат снимки от вътрешността на тялото. Рентгеновите лъчи са най-старата и най-често използвана форма на медицински изображения.
DEXA сканираненай-често се извършва на долната част на гръбначния стълб и бедрата. При деца и някои възрастни понякога се сканира цялото тяло. Периферните устройства, които използват рентген или ултразвук, понякога се използват за скрининг за ниска костна маса, най-вече на предмишницата. В някои случаи може да се използва и компютърна томография с помощта на специален софтуер за диагностициране или наблюдение на ниска костна маса. Това е сравнително точен метод, но по-рядко използван от DXA сканиране.
В кои случаи се прилага процедурата DEXA сканиране
Този метод най-често се използва за диагностициране на остеопороза – състояние, което е известно на всички ни и често засяга жени след менопауза, но може да се открие и при мъже, рядко при деца.
Остеопорозата включва постепенна загуба на костна тъкан, както и структурни промени, в резултат на което костите стават по-тънки, чупливи и е по-вероятно да се счупят.
DЕXA е ефективен и за проследяване на ефектите от лечението на остеопороза и други състояния, които причиняват загуба на костната тъкан.
Този тест може също да оцени риска от развитие на фрактури на индивида. Рискът от счупване се влияе от възрастта, телесното тегло, анамнезата за предшестваща фрактура, фамилната анамнеза за остеопоротични фрактури и проблемите с начина на живот, като например пушене на цигари и прекомерната консумация на алкохол. Тези фактори се имат предвид при вземане на решение дали пациентът се нуждае от терапия.
Тестът за костна плътност DEXA е силно препоръчителен за извършване при хора, които попадат в някоя от следните групи:
- Жени след менопауза и не приемат естроген;
- Жени с лична или фамилна история на счупване на тазобедрената става;
- Жени след менопауза, с височина над 170 см. или тегло по-малко от 56 килограма;
- Хора с клинични състояния, свързани с загуба на кост, като ревматоиден артрит, хронично бъбречно или чернодробно заболяване;
- Приемащи лекарства, за които е известно, че причиняват загуба на костна тъкан, включително кортикостероиди като Преднизон, различни лекарства против гърчове като Дилантин и някои барбитурати или високодозови лекарства за хормонална терапия на щитовидната жлеза;
- Хора, които имат диабет тип 1 (преди наричан инсулинозависим) диабет, чернодробни заболявания, бъбречни заболявания или фамилна анамнеза за остеопороза;
- Хора, които имат състояние на щитовидната жлеза като хипертиреоидизъм;
- Хора, които имат паращитовидно състояние като хиперпаратиреоидизъм;
- Хора с фрактури след лека травма;
- Хора с други признаци на остеопороза.
Радиационна експозиция
Радиацията, която получавате от DEXA сканиране, е около една десета от радиацията излъчвана при рентгенография на гръдния кош. Други тестове за костна плътност излъчват по-малко или никаква радиация: QCT сканиране, NTx тест за урина или тест с витамин Д. Те обаче не са точни за диагностициране на остеопороза и се използват само за идентифициране на хора, които следва да направят и изследване на костната плътност.
Тълкуване на резултатите от сканирането
T-score
T-score в резултатите показват с колко Вашата костна маса се различава от тази на здрав 30-годишен възрастен. Тестът за костна плътност е като всеки друг медицински тест или измерване. Резултатите за цялото население ще бъдат разпределени около средната стойност.
T-score като термин е стандартно отклонение – математически термин, който изчислява с колко даден резултат варира от средната стойност. Оценката, която получавате от DЕXA сканирането, се измерва като стандартно отклонение от средната стойност.
Производителите на DЕXA машини са ги програмирали така, че да използват формула за изчисляване на тези стойности. Едно стандартно отклонение е равно на 10–12% разлика в костната маса. Ако резултатът е равен на пиковата костна маса на 30-годишен човек, изобщо не се отклонявате от средната стойност. В този случай Вашият Т-резултат ще бъде 0 стандартно отклонение.
Ако костите Ви са по-силни от тези на 30-годишен възрастен, костната Ви маса може да е +1 или + 2 SD, което показва, че костите имат маса 10-20% над средната за хора на 30 години.
Ако резултатите показват по-ниска плътност от тази на 30-годишен човек, стандартното Ви отклонение може да е -2 или -3. Това означава, че костната Ви маса е с 20–30% под тази за хора на 30 г.
Z-score
Z- score сравнява костната плътност със средната костна плътност на хората на вашата възраст и пол. Например, ако сте 50-годишна жена, Z-score сравнява Вашата костна плътност със средната костна плътност на 50-годишните жени.
Всяка жена след менопауза винаги трябва да изисква T- score, а не само Z- score!
Z-score измерването е полезно при диагностициране на вторична остеопороза и винаги се използва за деца, млади хора, жени, които са в менопауза и мъже под 50 годишна възраст.
Важно: Дефиниране на остеопороза и остеопения
Остеопорозата е определена от Световната здравна организация през 1994 г. като Т-score, който е с 25% по-нисък от средния за 30-годишна възраст или 2 ½ стандартни отклонения под средния или Т-score резултат по-нисък от -2,5.
Някои хора имат ниска костна плътност. Това явление се нарича още остеопения.
Остеопенията се определя от Световната здравна организация като 10% до 25% под средната стойност за 30-годишен човек или Т- score между –1.0 и –2.5 стандартни отклонения под нормата.
Т- score между -1,0 и -2,5 не означава състояние на остеопороза, но е много важно за хората с ниска костна плътност да имат план за предотвратяване на костна загуба и остеопороза. А тя често е следващата стъпка във времето.
1 коментар