Дефицитът на магнезий е известен в научноизследователските среди като „тихата епидемия на нашето време“. Не го бъркайте обаче с друга „тиха“ болест, която е остеопорозата. Много от симптомите на магнезиев дефицит не са характерни само за самия недостиг, което затруднява диагностицирането със стопроцентова точност. Поради това доста често ниските нива на магнезий остават неразпознати и следователно нетретирани.
Въпреки това, хроничният занижен прием на магнезий е не само изключително често срещан, но е свързан с няколко болестни състояния, сред които хипертония, диабет тип 2, остеопороза, фибромиалгия и други. Неговото участие в над 300 различни процеса е неоспоримо и липсата му може да причини дисбаланс във всички работещи системи.
Ако имате съмнения за магнезиев дефицит, то може да си отговорите на много въпроси във връзка с него на следващите редове.
Най-важното за магнезия
Магнезият е основен минерал и кофактор за стотици ензими.
Той участва в много физиологични пътища, включително производство на енергия, синтез на нуклеинова киселина и протеини, клетъчна сигнализация, а също така има структурни функции. Едно по-задълбочено проучване на елемента показва, че той има много повече функции свързани с регулиране на нервната трансмисия и мускулните контракции, както и други, които ще разгледаме в изложението.
Магнезият е един от шестте основни минерали, от които тялото се нуждае в големи количества. Наличността му в организма е определяща за функциите на онези ензими, които играят важна роля за регулиране на ежедневните ни метаболитни функции и определят как тялото ни произвежда ДНК, РНК и протеини, как нашите клетки извличат и генерират енергия от храната, която ядем.
Минералът има определящо значение за структурното развитие и поддържане на здрави кости.
Какви са симптомите на недостиг на магнезий
Магнезият е важна съставка за множество регулаторни и биохимични системи на организма. Поради широкото му участие в различни механизми, въздействието на ниските нива обхваща всички области на здравето и медицинската практика. Следователно, симптомите на магнезиев дефицит попадат в две широки категории – физическите симптоми на явен дефицит и спектърът на болестните състояния, свързани с ниските нива на магнезий.
Симптомите включват и двете:
- Класически „клинични“ симптоми: тези физически признаци на магнезиев дефицит са ясно свързани както с физиологичната му роля, така и със значителното му влияние върху здравословния баланс на минералите като калций и калий. Тикове, мускулни спазми и контракции, тревожност и нарушен сърдечен ритъм са сред класическите признаци и симптоми за магнезиев недостиг в организма;
- „Субклинични“ или латентни симптоми: тези симптоми са налице, но остават скрити поради това, че не могат да се разграничат от признаците на други болестни състояния. Причинени от ниския прием на магнезий, разпространен в почти всички индустриализирани страни, те могат да включват мигренозно главоболие, безсъние, депресия и хронична умора.
Има и още един важен момент, на който трябва да се обърне внимание. Организмът може да извлича магнезий и калций от костите по време на периоди на „функционален“ дефицит на магнезий. Този ефект може да доведе до някои сериозни затруднения: привидно адекватни нива на магнезий, които прикриват истински дефицит, съчетан с непрекъснато увреждане на костните структури. Затова винаги, когато са налице рискови фактори за състояния, характеризиращи се с магнезиев дефицит, следва да се потърси лекарска помощ. Самоназначаването на лечение не е правилното решение в никакъв случай.
Класическите физически признаци за дефицит се подразделят на няколко групи:
Неврологични
- Поведенчески нарушения
- Раздразнителност и безпокойство
- Летаргия
- Проблеми с паметта и когнитивната функция
- Анорексия или загуба на апетит
- Гадене и повръщане
- Припадъци
Метаболитни
- Недостиг на калций
- Недостиг на калий
- Повишен вътреклетъчен калций
- Хипергликемия
Мускулни
- Мускулна слабост
- Мускулни спазми
- Тикове
- Мускулни крампи
- Хиперактивни рефлекси
- Нарушена мускулна координация (атаксия)
Сърдечно-съдови
- Неравномерен или учестен пулс
- Сърдечни спазми
Здравословни състояния, свързани с проблемите с магнезия
В допълнение към симптомите на клинично нисък серумен магнезий, следните състояния представляват възможни показатели за хроничен латентен дефицит на минерала:
- Високо кръвно налягане;
- Депресия;
- Проблеми със съня;
- Мигрена;
- Клъстерно главоболие – изключително болезнена форма на главоболие с прорязваща болка, може да засегне очите и ноздрите;
- При жените – ПМС, болки в гърдите;
- Синдром на хронична умора;
- Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност;
- Епилепсия;
- Коронарна артериална болест и атеросклероза;
- Остеопороза;
- Диабет тип II;
- Болест на Паркинсон;
Причини за дефицит на магнезий
Изчерпването на магнезия при здрави хора може да бъде причинено от:
- Хранителен режим с ниско съдържание на магнезий, повече преработени храни и газирани напитки;
- Мека вода – тя е с ниско минерално съдържание;
- Калциеви добавки – те трябва да се приемат в комбинация с Витамин Д3 и магнезий, за да се осигурят всички нужни вещества за метаболитните процеси;
- Лекарства без рецепта.
Алкохолизмът и други зависимости, както и естествените процеси на стареене и някои генетични нарушения са предпоставки за развитие на магнезиев дефицит.
Освен изясняване на причините за развитие на недостиг е важно да се засегне още един въпрос, а именно:
Каква е разликата между лек и тежък дефицит на магнезий
Мониторингът на нивата на магнезий сред рисковите групи хора изглежда е решение, но за целта трябва да има насока от личен лекар или обособена превантивна програма. А най-често използваният тест – магнезий в кръвния серум, се счита за неточен за ясно идентифициране на пределен дефицит на магнезий.
Определението за недостиг изглежда просто и такова би следвало да е диагностицирането му. Но то се усложнява от липсата на налични клинични тестове за оценка на статуса на магнезий. В идеалния случай бихме определили дефицита на минерала като намаляване на общото съдържание на магнезий в тялото.
Трябва обаче да са налични тестове, с които да се установи кои тъкани имат дефицит и състоянието на магнезий в тези тъкани. За съжаление, това е несъвместимо с настоящите технологии.
Диагностичен процес
Сред възможните опции за диагностика в процеса са:
- Тестът за магнезиева толерантност, който основно определя задържането на магнезий (използвайки 24-часово събиране на урина) след интравенозното приложение на магнезий. Този тест се счита за златен стандарт. Ако метод е добър показател за хипомагнезиемия при възрастни, той може да е слабо чувствителен към промените в наличието на минерала при здрави хора. Освен това методът е инвазивен и тромав и по този начин трудно се използва за рутинни дейности;
- Друг метод за оценка на статуса е чрез измерване на плазмен йонизиран магнезий, който представлява физиологично активната форма на минерала. Не е известно обаче дали плазменият йонизиран магнезий отразява запасите на тялото, които реално трябва да са стойността, която се търси и е достоверна.
На практика оценката на магнезиевия статус обикновено се определя чрез оценки на диетичния прием на магнезий, концентрацията на магнезий в серума и / или концентрацията на магнезий в урината. Всеки от тези методи има своите ограничения и особености и поради това трябва подробно да се обсъди с компетентно лекарско лице.
Лекарства, които могат да причинят дефицит на магнезий
Сред известните причини за дефицит на магнезий са лекарства, отпускани по лекарско предписание, като диуретици, антибиотици, болкоуспокояващи и кортизон, които могат да намалят нивата на магнезий в организма чрез увреждане на абсорбцията или чрез увеличаване на екскрецията от бъбреците.
Някои специфични лекарства, които увеличават екскрецията на магнезий и / или повишават нуждите на организма от магнезий, са:
- Някои антибиотици като Гарамицин, Тобрамицин, Карбеницилин, Тикарицилин и антибиотици от тетрациклиновия клас;
- Противогъбичното лекарство Пентамидин, използвано за профилактика и лечение на пневмония;
- Кортикостероиди като хидрокортизон;
- Естроген, открит в противозачатъчните таблетки и хормонозаместителната терапия;
- Диуретици като Edecrin и тиазиди (с имена, които обикновено завършват на -зид);
- Някои лекарства за сърдечна недостатъчност, включително дигоксин (Lanoxin), Qunidex и Cordarone;
- Лекарства, използвани за лечение на нередовен сърдечен ритъм, като Кордарон (амиодарон), бретилий, хинидин (Кардиохин) и соталол;
- Лекарството против рак като Платинол и други имуносупресори като Neoral;
- Лекарства за астма като епинефрин, изопротеренол и аминофилин.
Оптимални източници на магнезий: пет храни за менюто ви
Очаквано храните с най-високо съдържание на магнезий са зеленолистните зеленчуци, пълнозърнестите зърнени култури, ядките и бобовите растения, както и морските дарове.
Тъй като магнезият е част от хлорофила – зеленият пигмент в растенията, зелените листни зеленчуци са най-добрият избор. Нерафинираните зърна (пълнозърнести храни) и ядките също имат високо съдържание на магнезий. Месото и млякото имат средно съдържание на магнезий, докато рафинираните храни обикновено имат най-ниско. Те, разбира се, не би следвало да са основна част от един балансиран хранителен режим и здравословно хранене.
Coxamin Magne – защо го препоръчваме
Coxamin Magne e натурален минерален комплекс от биоактивен калций, морски магнезий и 74 минерала + вит. Д3. С две думи – този продукт притежава цялата палитра от елементи за отличен мускулен тонус, когнитивна функция и сърдечно-съдова система.
В тази формула на хранителна добавка включихме магнезиев лактат, който е доказано най-добре усвоимата форма на магнезий. Той е част от по-голям минерален комплекс в съчетание с калций и фосфор. Всички тези елементи са предназначени да подпомогнат нервната, ендокринната и сърдечно-съдовата система.
1 коментар