Слънчевият витамин е от съществено значение за развитието и поддържането на костите. Той има важна роля за подпомагане абсорбцията на калций от храната в червата, както и за осигуряване на правилното обновяване и минерализация на костната тъкан. Видът витамин D, произведен в кожата, се нарича витамин D3, докато диетичната форма може да бъде витамин D3 или тясно свързана молекула от растителен произход, известна като витамин D2.
Точно както дефицитът на витамин Д е свързан с мускулна слабост, повишен риск от падане и счупвания на костите, изследователите установяват в други проучвания, че дефицит на витамин Д се среща и сред жените в менопауза с фрактури на китките.
Липсата на този витамин може да се окаже ключов фактор за някои здравословни проблеми, включително развитие на болестта остеопороза. Освен това има данни, че липсата на витамина кара костите да „остаряват“ по-рано от нормалното.
Защо нашите органи се нуждаят от витамин Д
Витамин Д е хранително вещество, което се намира в много малко храни. Нарича се „слънчевият витамин“, защото може да се абсорбира и през кожата. Основната му функция е да помага на тялото да усвоява калция, който е необходим за поддържане на силни кости, работата на сърцето и други важни процеси.
Недостигът на витамин Д и калций може да направи костите по-чупливи – състояние, известно като рахит при деца и остеопороза при възрастни. Повече от 40 милиона души имат или остеопороза или ниска костна маса според Националния здравен институт (NIH).
Състоянието може да доведе до по-голям риск от фрактури на костите, особено с напредване на възрастта. Според Международната фондация за остеопороза (IOF) в световен мащаб всяка трета жена и всеки пети мъж на възраст над 50 години ще пострадат от остеопорозни фрактури на костите.
Състоянието на недостиг обаче може да се овладее стига да се открие навреме. След малко ще обясним и как става това.
Недостигът на витамин D отслабва костите преждевременно
Ново задълбочено проучване на костната структура при хора с дефицит на витамин Д разкрива промени, които могат драстично да увеличат риска от фрактури. То е публикувано през 2018-та година в Science Translational Medicine, като немските специалисти установяват, че липсата на вит. Д предизвиква както появата, така и повторното образуване на костни фрактури с до 31 процента.
Изследователите откриват, че пациентите с дефицит на витамин Д имат по-малка минерализация на повърхността на костите си. Но отдолу костите всъщност са по-силно минерализирани, което показва структурните характеристики на по-стари и чупливи кости.
Това означава, че дефицитът на този витамин не е свързан само със загуба на костна плътност. Той също влияе върху качеството на костите, като променя начина на работа на костните клетки, наречени остеобласти и остеокласти.
Дефицит на витамин D
При деца тежкият дефицит води до неадекватна минерализация на костната матрица. Това на свой ред води до забавяне на растежа и костни деформации.
При възрастни същото състояние е известно като остеомалация. В индустриализираните страни рахитът и остеомалацията са сравнително редки условия. Въпреки това, по-леките степени на недостатъчност са често срещани и могат да предразположат към остеопороза.
Поддържането на адекватен статус на витамин D по време на бременност е важно, тъй като има някои доказателства, че майките с недостиг на 25-хидроксивитамин D при бременност имат деца с намалена костна маса, което от своя страна би могло да бъде рисков фактор за остеопороза по-късно.
Фактори, които пречат на синтеза на витамин Д
Диетичният или допълнителният прием на вит. Д трябва да се увеличи през зимните месеци за населението в северните ширини и за възрастните хора, които не излизат много на открито и при които капацитетът за синтез на кожата е намален.
Използването на слънцезащитни кремове и по-голяма степен на пигментация на кожата също намаляват количеството на витамин D, който се прави в кожата. Нарастващият брой доказателства предполага, че на глобално ниво дефицитът на витамин D е широко разпространен, дори в много слънчеви страни, като например в Близкия изток и в части от Австралия.
Получавате ли достатъчно витамин D за предотвратяване на остеопороза
Остеопорозата често е наричана „тихо“ или „мълчаливо“ заболяване, тъй като на практика няма симптоми, докато не се появи фрактура на костта. Поради това много жени не се притесняват от риска от остеопороза, докато не бъдат диагностицирани. Но не бива да чакате, докато костите станат слаби и чупливи, за да обърнете внимание на състоянието им.
Стратегия за осигуряване на оптимални количества
Поддържането на адекватни нива на витамина е сравнително лесно и носи огромни ползи. Ето обобщение на това, което трябва да направите, за да повишите нивата си:
- Започнете по-скоро с увеличаване количествата на витамин Д, като ссе излагате повече на слънце, чрез суплемент с витамин D3 и хранителни източници от списъка по-горе;
- При следващото си редовно посещение на лекар, поискайте да се направи кръвен тест за вит. Д. Ще е необходимо и разчитане на резултатите, за да се определи дали нивото му в кръвта е в оптималния диапазон за превенция на остеопороза;
- Ако нивата на витамин Д наистина са ниски, консултирайте се с Вашия лекар за увеличаване на дозата към по-висока стойност и следете резултатите.
Остеопорозата се характеризира с ниска костна маса, микроархитектурно разрушаване и повишена скелетна чупливост. Множество терапевтични схеми са проектирани за предотвратяване или лечение на загуба на костна тъкан при жени в постменопауза и възрастни.
Първата стъпка в превенцията или лечението на остеопороза е осигуряването на адекватно хранене, по-специално поддържането на адекватен прием на калций и витамин D. Витамин D повишава чревната абсорбция на калций и фосфат, затова не игнорирайте значението му за здравето.
Препоръки за необходимите количества Витамин Д
Здравите хора на възраст между 19-50 години, включително бременни или кърмещи жени, се нуждаят от 400 – 1000 IU дневно. Тези хора с възраст над 50 години или по-млади с висок риск (с остеопороза, множество фрактури или състояния, засягащи усвояването на витамин D) трябва да получават 800 – 2000 IU дневно.
Най-добрата добавка за суплементиране и осигуряване на тези необходими количества в оптимална доза е витамин D3 – холекалциферол. Докато повечето мултивитамини или калциеви добавки съдържат малко витамин Д, количествата могат да варират, така че е важно да прочетете внимателно етикета, за да сте сигурни, че продуктът съдържа оптимални количества.
Coxamin D е продукт, който съдържа оптималните количества във всяка таблетка и е добро решение за суплементиране. В таблетките се съдържат още много други минерали и микроелементи за синергично действие.
Добавянето на храни с по-високо съдържание на витамина към Вашата диета е друг чудесен начин за увеличаване на приема.
Най-добрият хранителен (диетичен) източник на витамин Д е рибеното масло от треска. Само 1 супена лъжица осигурява 1360 IU.
Мастните риби, включително сьомга, риба меч и риба тон, също са отлични източници, така че ако консумирате риба включете ги във вечерята си. Така си осигурявате и важните омега-3 противовъзпалителни омега мазнини.
Млечните продукти като обогатено мляко, кисело мляко, масло, сирене и яйчни жълтъци, както и телешки черен дроб имат по-ниски нива на витамин D.