Мускулните спазми са неприятно и внезапно изживяване, което може да ви причини сериозен стрес за кратко време. Те се случват непреднамерено (неволно) и обикновено представляват болезнено свиване на мускул или група от мускули. Мускулните крампи могат да бъдат симптом на дисфункция на нервната система, но може да сочат и за недостиг на минерали като магнезий.
Има ли сложна физиология, която стои зад това мускулно пристягане и защо се получава – продължаваме напред с отговорите.
Какво се крие зад понятието „мускулни крампи“
Мускулните спазми (или крампи) могат да причинят силна болка, скованост и невъзможност за придвижване. Възможно е да се появят по време на ходене, спорт или през нощта, докато спите.
Тъй като обикновено използваме мускулите си, те периодично се свиват и се отпускат, докато се движим на всяка крачка. По подобен начин мускулите, които поддържат нашата изправена стойка, се отпускат по синхронизиран начин.
Мускул, който неволно се свива, без нашето съзнателно желание, се нарича „спазъм“.
Ако спазмът е силен и продължителен, той се превръща в мускулна крампа. Самият спазъм представлява неволно и насилствено свит мускул, който не се отпуска. Мускулните крампи причиняват видимо или осезаемо втвърдяване на мускул или група мускули, които в рамките на секунди ви изправят на нокти.
Мускулните крампи причиняват:
- Локална болка
- Чувствителност, напрегнатост в засегнатата област;
- Стегнатост на участващия мускул/ участващите мускули;
Мускулните крампи могат да се случат буквално навсякъде и да продължат от няколко секунди до четвърт час или понякога и по-дълго. Не са редки случаите, когато крампите се повтарят многократно, докато накрая не изчезнат. Някои мускулни спазми включват едновременно свиване на мускулите, които обикновено движат частите на тялото в противоположни посоки.
Почти всеки е имал мускулни крампи в определен момент, но определени условия увеличават възможността за или тежестта на спазмите. Такива фактори са:
- Дехидратиране;
- Ниски нива на електролити (калий, магнезий или калций) в кръвта;
- Нарушение на нервите или хипофункция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм);
- Твърде стегнати мускули на прасеца, които могат да бъдат причинени от недостатъчно разтягане, заседнал начин на живот или понякога натрупване на течност (оток) в долната част на крака.
Причините за поява на мускулни крампи
Мускулните крампи може да са причинени от прекалено възбудени нерви, които стимулират мускулите. Това може да се случи след нараняване на нерв и или мускул при травма или спортна активност, при дехидратация, ниски нива на минерали в кръвта и други.
Болката, която е свързана с мускулните крампи, причинена от лоша циркулация в краката, която се влошава при ходене, се нарича клаудикация. Недостигът на някои витамини, включително тиамин (В1), пантотенова киселина (В5) и пиридоксин (В6), също могат да причинят мускулни крампи.
Не са малко и лекарствените медикаменти, които може да ви докарат проблеми с мускулното съкращаване. Някои от медикаментите, които могат да причинят мускулни крампи, са:
- Фуроземид (Lasix, диуретик);
- Донепезил (Aricept за болестта на Алцхаймер);
- Неостигмин (Prostigmin за миастения гравис);
- Ралоксифен (Evista за предотвратяване на остеопороза при жени в менопауза);
- Нифедипин (Procardia при ангина, хипертония);
- Лекарствата за астма тербуталин (Бретин) и албутерол (Провентил, Вентолин и други);
В рисковите групи хора, които могат да попаднат под тежките мускулни крампи, са бременни жени, хора с наднормено тегло, спортисти, както и по-възрастни хора. Намаленият приток на кръв към мускулите също може да причини спазми в случай на атеросклероза (поради стесняване на артериите).
Здравословни нарушения, които причиняват подобни симптоми
Има други здравословни състояния, които могат да причинят симптоми, наподобяващи мускулните крампи.
Дистония
Дистониите са неволни мускулни контракции, но обикновено траят по-дълго и се появяват по-често от спазмите. Също така, те може да засегнат други мускули, включително мускули на крайниците, както и тези на гърба и шията. За разлика от дистониите, мускулните крампи на краката и свързаните с упражненията спазми обикновено засягат мускулите на прасеца.
Тетания
Това е състояние на свръхвъзбудимост на мускулите в цялото тяло. Става въпрос за непрекъснат или периодичен спазъм на мускулите. Тези спазми обикновено продължават много по-дълго от мускулните крампи и са по-широко разпространени. Мускулите също могат да потрепват своевременно.
Илюзорни мускулни крампи
Илюзорни мускулни крампи се появяват при някои хора. Те чувстват, че имат спазми, но няма свиване на мускулите.
Стесняване/втвърдяване на артерии
Втвърдяването на артериите в краката (периферна артериална болест) може да причини болка в прасеца по време на физическа активност като ходене, бягане или изкачване на стъпала. Тази болка се дължи на недостатъчен приток на кръв към мускулите, а не на свиване на мускулите, както се случва при спазми.
Диагностика – как се случва
При преглед първо се изясняват симптомите и състоянието на човека, а след това се прави физикален преглед. Това, което лекарите откриват по време на анамнезата и прегледа често предполага причина и тестовете, които са необходими.
Обикновено трябва да опишете подробно спазмите, включително информация за:
- Време на възникване;
- Колко дълго траят;
- Колко често се получават;
- Къде са локализирани;
- Дали някое събитие изглежда ги задейства – клякане, ставане, бягане;
- Дали са налице други симптоми;
Важно е да се оценят и допълнителна група фактори, свързани с:
- Липса на менструация или менструален дисбаланс – симптоми, които предполагат спазми на краката, свързани с бременността;
- Повръщане, диария, употреба на диуретици, прекомерно натоварване и изпотяване – симптоми, които предполагат загуба на телесни течности или електролити;
- Непоносимост към студ, наддаване на тегло и груба, плътна кожа – симптоми, които могат да показват хипотиреоидизъм или синдром на Рейно, липса на желязо и други;
- Слабост, болка или загуба на сетивност – симптоми, които предполагат нервно смущение.
Могат ли да се предотвратят мускулни крампи
За да предотвратите мускулни крампи или поне да се случват много по-рядко може да направите няколко много лесни неща:
- Загряване на цялото тяло преди да тренирате и разтягане след тренировка. Ако често получавате крампи на краката през нощта, разтегнете мускулите на краката преди лягане;
- Хидратация – пийте много течности. Ако правите интензивни упражнения или спортувате в жегата, спортните напитки могат да ви помогнат да замените електролитите.
Полезни храни, с които да си осигурите ценни минерали
Поради съдържанието на магнезий някои храни и добавки може да помогнат за предотвратяване на мускулни крампи. Някои храни осигуряват и магнезий. Храните с високо съдържание на магнезий са добре познати и леснодостъпни:
- Варен кафяв ориз
- Фъстъци;
- Соево мляко;
- Бадеми;
- Спанак;
- Кашу;
- Черен боб;
- Едамаме;
Какви естествени домашни средства помагат при крампи
Повечето спазми могат да бъдат спрени, ако засегнатият мускул може да бъде разтегнат.
При много крампи на краката и крайниците това разтягане може да се осъществи чрез движение и разходка. При мускулна крампа на прасеца може да застанете на около метър и малко от стена и да се облегнете на нея, след което да масажирате интензивно стегнатите мускули.
Друга техника включва огъване на глезена чрез издърпване на пръстите нагоре в посока към главата, докато все още лежите в леглото с крака възможно най-прави.
При мускулни спазми или пренатоварване на китката, натискането на ръката върху стена с пръсти обърнати надолу ще разтегне схващащите се мускули отлично. Това може би е упражнение, от което всички ние имаме нужда в днешно време.
Нежното масажиране на мускула ще му помогне да се отпусне, както и прилагането на топлина от нагревателна подложка или топла хавлия.
Макар и да са много неприятни, крампите могат да се овладеят с подръчни средства и малко масаж. Ако обаче ви съпътстват твърде често или са твърде продължителни, задължително изследвайте минералите в организма и се консултирайте с лекар.
Препоръчани продукти в статията:
Coxamin – биоактивен калций и 74 минерала;
Coxamin D – натурален минерален комплекс от биоактивен калций, 74 минерала и витамин Д3.