Въпреки че витамин К не е толкова популярен, колкото витамин A или D, той е много по-важен за здравето, отколкото повечето хора предполагат. Той е открит през далечната 1929 г. от датския учен Карл Питър Хенрик Дам. Витамин К се появява за първи път в немски журнал „Coagulation Vitamin“, откъдето идва и името му. Както подсказва немската дума, витамин К участва основно в коагулацията на кръвта – научният термин за кръвосъсирването. Всъщност витамин К обединява цяла група от съединения с подобна химична структура. Двете форми, които са най-важни за човешкото здраве са витамин К1 (филохинон, съдържащ се предимно в зелените растения) и витамин К2 (менахинон, който се добива от чревни бактерии, меса, сирена или преобразуван К1). В тази статия ще разгледаме по-задълбочено ползите за здравето от приема на витамин К2.
Дефицит на витамин К
Дефицит на витамин К е състояние, при което организмът не получава достатъчно количество от витамините K1 и K2. Както знаем, те са от съществено значение за нормалното кръвосъсирване. Процесът на съсирване на кръвта е от жизненоважно значение, тъй като той предотвратява прекомерното кървене след нараняване на кожата или кръвоносните съдове. Важно е да се отбележи, че дефицитът на витамин К е рядко срещан, поради наличието на голямо количество витамин К в различни хранителни източници като зеленолистни зеленчуци, месо и различни видове риба.
Витамин K1 (филокинон) се среща предимно в зеленолистни зеленчуци като спанак, кайсия и броколи, докато витамин K2 (менахинон) се намира в хранителни продукти като ферментирали сирена и някои видове месо. Освен това, витамин K2 може да бъде синтезиран и от полезни бактерии в дебелото черво на човека. Този процес в дебелото черво има значение за поддържането на нивата на витамин К и намалява риска от дефицит на този витамин.
Витамин К2 има различни ползи за организма. Той може да помогне за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания, тъй като регулира отлагането на калций в кръвоносните съдове и бъбреците. Освен това, витамин К2 подпомага метаболизма на костите, като насърчава калцификацията на костите и подобрява тяхната плътност. Този витамин също така може да допринесе за здравето на кожата и да подобри мозъчната функция. Всички тези функции правят витамин K2 важен за поддържането на здравословните функции на организма.
Ползи за здравето от приема на витамин К2
Множество клинични изследвания подкрепят потенциалната роля на добавките с витамин К2 за подобряване на цялостното благосъстояние на организма.Този витамин изпълнява важна роля в терапевтичните практики при определени заболявания и здравословни състояния.
Витамин К и ползите за сърдечно-съдовата система
Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смърт в световен мащаб. Преждевременната смърт от сърдечни заболявания може да бъде избегната и това се свързва с ролята на витамин К. Изследванията показват, че високото ниво на калций в коронарните артерии е един от най-важните рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Калцият може да се натрупа в стените на артериите и да образува т.нар. атеросклеротични плаки, които повишават риска от сърдечни проблеми.
Научните изследвания показват, че витамин К има важна роля в предотвратяването на отлагането на калций в артериалните стени. По-конкретно, витамин К2, известен и като менахинон, се е доказал като ключов фактор в този контекст.
Едно от изследванията, проведено в Ротердам през 2004 г., следи състоянието на над 4800 участници в продължение на десет години. Целта на изследването е да се оцени връзката между приема на витамин K2 и риска от калцификация на аортата, сърдечни заболявания и смърт. Резултатите от това проучване са впечатляващи. Установено е, че редовният прием на менахинон значително намалява риска от сърдечни заболявания. Този витамин изглежда има способността да поддържа гъвкавостта на артериите и да ги предпазва от натрупване на калций, което е критично за здравето на сърцето и съдовата система.
Друго холандско проучване, публикувано в Journal Atherosclerosis, стига до сходни резултати – повишеният прием на менахинон понижава калцификацията на коронарните артерии. Тези открития подчертават важността на витамин К в подпомагането на здравето на сърцето и ни предоставят нови възможности за предотвратяване на сърдечни проблеми.
Витамин К и ползи за здравето на костите
Остеопорозата представлява сериозен здравословен проблем, особено за жените след периода на менопаузата. Витамин К2 играе изключително важна роля в поддържането на здравето на костите и има съществено влияние за предотвратяването на това заболяване. Много експерти смятат, че витамин К2 активира протеините, необходими за растежа и развитието на костите и предотвратява действието на остеокластите – клетки, които участват в разграждането на костната тъкан. Този витамин има способността да регулира калция като го насочва към костите и предотвратява неговото отлагане в меките тъкани.
Интересни са резултатите от изследванията, които са проведени в тази област. Проучване от 2013 г. се фокусира върху влиянието на витамин K2 върху загубата на костна маса сред 244 здрави жени след менопауза. Те са разделени на две групи – едната е получавала плацебо, а другата 180 μg от витамин K2 на ден в продължение на три години. Резултатите показват значително понижаване на загубата на костна минерална плътност и увеличение на костната здравина сред жените, които са приемали витамин K2. След успеха на изследването, изследователите уверено препоръчат витамин K2 като средство за поддържане на здравето на костите при жените след менопауза.
Систематичен преглед и мета-анализ от 2006 г. включващ седем рандомизирани контролирани проучвания също потвърждава, че витамин K2 намалява честотата на костните фрактури. Трябва да се отбележи също, че този витамин е одобрен за лечение на остеопороза в Япония от 1995 г., въпреки че в Европа и Съединените щати лекарите рядко го прилагат в терапията.
В заключение, витамин K2 играе ключова роля в поддържането на костното здраве и предотвратяването на остеопорозата, особено при жени след менопауза. Изследванията подчертават важността на правилното хранене и приемането на този витамин като съставна част от грижата за костното здраве.
Следва продължение…