Бременността и последващият период на кърмене са много важни и ценни моменти в живота на всяка жена. Те са свързани с много радост, но и с повишена нужда от витамини и минерали. Сред тях наред с желязото и фолиевата киселина е калцият, който има съществено значение за костното здраве и устойчивост на опорно-двигателния апарат.
Кратки факти за калция
- тялото не произвежда калций, а си го набавя чрез храна и добавки;
- най-разпространеният минерал в тялото и е жизненоважен за здравето на костите;
- 99% от калция в организма е в костите и зъбите;
- костите са „калциев резервоар“ за тялото, ако не му набавяме достатъчно, тялото ще си вземе калций от тях;
- поддържа основни функции на тялото – кръвна циркулация, движение на мускулите, освобождаване на хормони, пренасяне на съобщения от мозъка към други части на ставите;
- докато децата растат, калцият подпомага развитието на костите им; след като човек спре да расте, калцият допринася за поддържането на костите здрави и забавя загубата на костна плътност, която е естествена част от процеса на стареене;
- липсата му води до развитие на остеопороза и сходни заболявания;
- подкрепя сърдечно-съдовата функция, като отпуска гладката мускулатура, която заобикаля кръвоносните съдове;
- зависим е пот витамин D, тъй като този витамин помага на тялото да усвоява калция;
- регулира мускулната контракция, като помага на протеините в мускулите да се свиват;
- играе ключова роля в съсирването на кръвта;
- кофактор за много ензими, които не могат да работят ефективно без него;
- жените, които вече са преживели менопауза, обичайно губят костна плътност по-бързо от мъжете или по-младите хора; съответно са по-застрашени от остеопороза;
- облекчава ПМС нивата;
Какво се случва с калция в организма на бъдещите майки и кърмещите жени
Бременността и кърменето предизвикват значителни метаболитни промени в скелета на майката. И през двата периода тялото ѝ се адаптира към растящите нужди на бебето от калций (и не само от него).
По време на бременност хранителните вещества и по-специално калцият се доставят на фетуса от майката, а след раждането лактацията продължава да осигурява полезният минерал на кърмачетата. За да задоволи нуждите на бебето, се повишава способността за чревна резорбция на калция, подкрепена от повишените нива на активен витамин D3.
Растящото бебе се нуждае от все по-големи количества от минерала, особено в третия триместър. За да отговори на тази необходимост, организмът на майката включително прибягва към отнемане на калций от костите. Те са „складът“, в който тялото ѝ натрупва калция и към който посяга при развитие на дефицит. Активираното черпене на калций от костите обаче може да доведе до намалена костна маса при жените.
Скелетната хомеостаза по време на бременност могат да увредят и хормоналните промени. Организмът на майката трябва да направи редица адаптивни промени, за да насърчи положителния калциев баланс в полза на детето.
След раждането, жените са в преходно състояние на временна „менопауза“, при която нарасналите нива на естроген спадат. Дефицитът на естроген от своя страна активира остеокластичната костна резорбция, което поражда опасност от загуба на костна плътност и развитие на остеопороза. Кърмещата майка след раждането трябва по същия начин, както по време на бременността, да поддържа запас от калций за новороденото.
Как да си набавите допълнително калций
Набавянето на допълнително калций по време на бременността и лактацията е много важно за костното здраве и на майката, и на бебето. Дефицитите на минерала могат да бъдат попълнени по два начина: чрез храната и чрез използване на качествени хранителни добавки.
Обикновено количествата, които постъпват единствено от хранителни източници са недостатъчни, за да отговорят на нарасналите нужди. За да си гарантирате оптимални количества от полезния минерал, добре е да комбинирате и двата подхода – пълноценно хранене с богати на калций и витамин D продукти и прием на качествена хранителна добавка. Добрата новина е, че бременните жени усвояват калция по-добре, от дамите, които не са в период на очакване на бебе.
Кои храни са богати на калций
Храните, богати на калций са:
- мляко и млечни продукти като сирене, кашкавал, кисело мляко;
- тофу;
- зеленчуци – броколи, зеле;
- бял боб; бобови и зърнени култури;
- сардини и сьомга;
- портокали и някои плодови сокове;
- ядки и семена, особено бадеми, сусам и чиа;
Каква добавка с калций да изберете
Според Office of Dietary Supplements (ODS) на САЩ около 43% от всички възрастни в САЩ приемат калциеви добавки, включително 70% от по-възрастните жени. За България обаче няма такава актуална статистика, която да ви споделим, но пък има данни за 400 000 жени в България, които са на граничното състояние на намалена костна плътност. Около 400 000 българки са с остеопороза по данни за 2019 г.
Добавките с калций са отличен избор да помогнете на организма да се справи с по-високите изисквания на периоди като бременност и кърмене. Те в никакъв случай не заместват пълноценното хранене, а го обогатяват. За да са добавките с максимална полза, може да включват и съставки като витамин D, който има отношение към способността на организма да усвоява ефективно калций.
Добавки с калций на Herbamedica – какви са възможностите
Herbamedica е българска фирма производител с почти 30-годишна история и предлага широка гама продукти с калций, подходящи за различни групи, проблематика и профилактика.
Всеки от натуралните продукти с марка Coxamin съдържа оптимално усвоим за тялото калций, извлечен от калцифицирани Червени водорасли – Lithothamnion Calcareum. Защо е подбран такъв източник? Този вид водорасли обитава ограничени територии около чистите брегове на Югозападна Ирландия и Западна Исландия. За своя жизнен цикъл от около 4-5 години те усвояват голямо количество минерали от морето, включително калций.
В онлайн магазина ни може да избирате измежду следните продукти:
Coxamin – съдържа калций изцяло на растителна основа от калцифицирани Червени водорасли. Той се метаболизира с 20% по-ефективно от калция в млечните продукти и с малко над 40 % по-добре от трикалциевия фосфат;
Coxamin D – COXAMIN, обогатен с 5 μg Витамин D3/на 1 таблета; витамин D е отговорен за абсорбцията на важните за костите минерали калций и фосфор;
Coxamin Magne – уникален продукт, съдържащ 74 микроелемента и минерала; формулата е изцяло на растителна основа; съдържа калций, магнезий и още редица ползи, като с оглед оптимално усвояване на калция е отново с добавен Витамин D3 от 5 µg на 1 таблетка;
Coxamin K – съдържащ високо усвоим калций от калцифицирани червени водорасли и оптимални количества натурални витамини K2 и D3. Получената формула завършва физиологичния цикъл за прием и доставяне на калций и други минерали до костите;
Coxamin Kinder – разтворима форма за лесен прием от деца; съдържа биоактивен мултиминерален комплекс с високо съдържание на калций, магнезий, желязо, фосфор, цинк и други микроелементи и минерали, изцяло на растителна основа;
Заключение
Приемът на калций е особено важен по време на бременността и лактацията. Това е така, защото майката се грижи да достави и на организма си необходимите количества от минерала, които да предаде на детето чрез кърмата. За целта майката трябва да разполага с оптимални количества калций и нужните за усвояването му други витамини. Ако това обстоятелство не е налице, тялото ѝ започва да черпи от своя „калциев запас“ – костите и така се уврежда здравето им.
Затова е важно по време на тези изпитателни от физическа гледна точка периоди за тялото да се наблегне на пълноценно хранене и конкретни хранителни вещества. Освен калций, за организма на майката и бебето са нужни още витамин D, C, A, K, магнезий, цинк, желязо, и много други.
Използвани ресурси
- White CP. Calcium metabolism in pregnancy and lactation. Obstet Med. 2009 Mar;2(1):2-5. doi: 10.1258/om.2008.080013. Epub 2009 Mar 1. PMID: 27582797; PMCID: PMC4989775.
- Miyamoto T, Miyakoshi K, Sato Y, Kasuga Y, Ikenoue S, Miyamoto K, Nishiwaki Y, Tanaka M, Nakamura M, Matsumoto M. Changes in bone metabolic profile associated with pregnancy or lactation. Sci Rep. 2019 May 13;9(1):6787. doi: 10.1038/s41598-019-43049-1. PMID: 31086225; PMCID: PMC6513862.
1 коментар