Всички сме чували, че калцият е жизненоважен за здравето на костите. Знаете ли обаче, че той се грижи за тях с незаменимата помощ на Витамин D? В текущия материал ще научите повече за екипната им работа, как да си ги набавите и ползите, които те носят на здравето ни – заедно и поотделно.
Каква е ролята на калция за здравето ни?
- изгражда костите и ги поддържа здрави, като подпомага тяхната структура и твърдост;
- около 99% от калция в телата ни се намира в костите и зъбите;
- тялото не произвежда калций – и трябва да си го набави отвън – чрез храната и/ или с хранителни добавки;
- калцият дава възможност на кръвта да се съсирва;
- благодарение на него мускулите се свиват, сърцето бие и нервите носят съобщенията между мозъка и всяка част на тялото;
- подпомага кръвоносните съдове да придвижват кръвта в тялото;
- съдейства за освобождаването на хормони и ензими, които засягат почти всички функции в организма;
Костната плътност също има отношение към калция и минералите в костите. Най-високите ѝ нива са в периода между 25 и 35 години. Тя обаче намалява с напредване на възрастта. Това може до доведе до фрактури, дължащи се на крехки и по-чупливи кости.
Кои храни осигуряват калций
- прясно мляко, киселото мляко и сиренето;
- броколи, кейл и зеле;
- риби с меки кости; решение са консервираните сардини;
- зърнените храни не са толкова богат източник на калций, но се консумират по-често и затова набавят по-голямо количество;
- повече калций се добавя в плодови сокове, тофу, зърнени закуски;
Къде се съхранява калцият и как допринася за костното здраве
Тялото ни съхранява калция в костите. Не му ли доставяте достатъчно количества, започва да черпи оттам, за да поддържа нужните количества. Какво се случва тогава обаче – едно от последствията е намалена костна плътност. С времето задълбочаването на това състояние може да доведе до остеопороза и подобни състояния, които се асоциират с висока честота на счупвания на кости.
Обикновено храносмилателната система не усвоява оптимално калция. Повечето хора абсорбират от 15 до 20% от калция, който постъпва в тялото им чрез храненето. Тук е ролята на един специален витамин, често наричан „слънчевият витамин“.
Витамин D – най-добрият приятел на калция
Витамин D помага на червата да усвоят повече калций. Затова спокойно можем да го наречем най-добър приятел на този минерал. Той спомага и регулирането на фосфора в организма.
Ако нивата на витамин D са ниски и абсорбцията на калций е може да бъде ниска. При възрастните хора организмът черпи по малко калций от костите всеки ден, за да поддържа нивата в кръвта оптимални. За да се противодейства на тези естествени процеси е нужно набавяне и на калций, и на витамин D. То може да стане с помощта на хранителни добавки и така да се ограничи загубата на костна плътност.
Какви са ролите на витамин D в организма
- насърчава здравето на костите и зъбите;
- поддържа здравето на имунната система, мозъка и нервната система;
- регулира нивата на инсулин и подпомага управлението на диабета;
- подпомага белодробната функция и сърдечно-съдовото здраве;
Как да си набавите повече витамин D
Тялото синтезира витамин D, когато е изложено на слънце. Прекарвайте поне 15 минути навън на слънце всеки ден и включете пълноценни хранителни източници на витамин D във вашата диета. Такива са:
- мазна риба – сьомга, сардини, херинга и скумрия;
- червено месо;
- черен дроб;
- яйчни жълтъци, яйца;
- сирене;
- масло и сметана;
- скариди и стриди;
Кои други витамини и минерали имат отношение към костното здраве?
Фосфор
Той работи с калция за изграждане на костите; дозировката му трябва да е прецизна, защото прекомерните му нива ще направят точно обратното т.е. ще накарат тялото да абсорбира по-малко калций;
Витамин К
Кръвосъсирващият витамин помага на организма да регулира калция и да формира здрави кости.
Витамин С и витамин В12
Двата витамина също имат отношение към здравето на костите и превенцията на остеопорозата. Витамин С може да помогне за предотвратяване на загуба на костна маса, а витамин В12 също работи в полза превенция на загуба на костна плътност и остеопороза.
Как да се погрижите оптимално за костното си здраве
Навременната грижа е изключително важна. Това означава да си осигурявате ежедневно достатъчни количества калций и витамин D на тялото, за да не се стига до проблематични състояния на костите и тяхната плътност. Важно е не само да консумирате достатъчно храни, богати на тези две полезни вещества, но и особено с напредване на възрастта и в случаи като бременност, кърмене, фамилна обремененост, повтарящи се фрактури, да попълвате своевременно дефицитите.
Серия Coxamin на Herbamedica – продукти за оптимално подпомагане на костното здраве
Добавките са изцяло съобразени с взаимодействието на калция с витамин D, витамин K, които са част от формулите за отлична ефективност и действие. Важно е да се отбелечи, вложеният калций е с изключително добър източник. Той е извлечен от чистите води на Северните морета, които са наситени с минерали. Там е хабитатът на Червените водорасли Lithothamnion Calcareum.
Калцифицираната им форма е основното съдържимо на продуктите Coxamin. Тя е с уникална пореста структура, подобна на пчелна пита, която след първична хидратация се видоизменя в гладка. Това е доказано най-добре усвоимият калций от всички калциеви алтернативи.
Освен базовия продукт COXAMIN, серията предлага и други варианти на продукта:
- Coxamin D – Обогатен с витамин D – за активно спортуващите;
- Coxamin K – Обогатен с витамин К – за всички, които искат да подобрят костната си плътност;
- Coxamin Magne – Обогатен с магнезий – за всички, които искат да се наслаждават на здрав сън и добро настроение;
- Coxamin Kinder – в разтворима форма за най-малките, които имат голяма нужда от подкрепа за здрава опорно-двигателна система;
Всеки от продуктите ефективно подпомага костното здраве единствено чрез силата на природата. Формулите са специално подбрани за максимално синергично действие, като включват и комплекс от други минерали.
Може да ви е интересно да прочетете още:
Витамин К – защо е важен за костите, кръвосъсирването и сърцето
Ценни минерали за костната плътност и превенция на остеопороза
Ключови фактори за абсорбция и използване на калций в организма